1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Esed ailesinin asıl soyadı Esed değil Vahşi"
"Esed ailesinin asıl soyadı Esed değil Vahşi"

"Esed ailesinin asıl soyadı Esed değil Vahşi"

Suriye rejimi lideri Beşar Esed’in amcasının oğlu, dedesi Hafız Esed'e ait paylaştığı eski bir kimlikte, eski soyadlarının Esed değil el-Vahş olduğunu öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye rejimi lideri Beşar Esed’in amcasının oğlu, dedesi Hafız Esed'e ait paylaştığı eski bir kimlikte, eski soyadlarının Esed değil el-Vahş olduğunu öne sürdü.

Arapçada el-Vahş, “vahşi” anlamlarına gelirken, el-Esed “aslan” anlamına geliyor.

Independent'in haberine göre dedeleri Ali Esed’in kimlik fotoğrafını kişisel Facebook hesabından paylaşan Firas Esed, uzun süredir Esed rejimine muhalif bir tavır sergilemesiyle biliniyor.

Kuzen Esed söz konusu fotoğrafı “Belgeyi hızlıca paylaşmanızı ve kaydetmenizi istiyorum. Çünkü şikayet ederlerse belge silinebilir” notuyla paylaştı.

Bu mesajı yayınlamasından bir süre sonra iletinin silindiği iddia edildi.

esad kimlik.jpg

Firas Esad tarafından paylaşılan kimlikte isim kısmında Arapça Ali el-Vahş yazdığı görülüyor / Fotoğraf: facebook/firas.alassad.9

Firas Esed, daha önceki açıklamalarında, kuzeni Beşar Esed’i hedef alarak, "Suriye halkının sana karşı ayaklanması benim suçum değil. Sen onları çıldırttın ve umutsuzluğa sürükledin. Masum insanları öldürmen, işkence etmen, hapishanede kadınlara tecavüz edilmesi benim suçum değil.” İfadelerini kullanmıştı.

Kuzen Esed, dedesinin soyadını değiştirmesini “sosyal statüye ayak uydurmaya çalışması” olarak yorumladı.

Ali Süleyman Esed kimdir?

1875’de Lazkiye’de dünyaya gelen Beşar Esad’ın dedesi Ali Süleyman Esad, Lazkiye’deki Nusayrilerin lideri olarak biliniyordu.

İki kez evlenen dede Esad’ın birinci eşinden 5, ikinci eşinden 6 çocuğu vardı. İkinci eşinden olan dördüncü çocuk Hafız Esad 1930’da doğdu.

University of California Press’in Esad ailesine yönelik 1990 tarihli raporunda, Ali Süleyman Esad’ın Fransa Başbakanı Leon Blum’a hitaben gönderdiği mektupta, Nusayrilerin Suriye’ye olan bağlılıklarını reddettiğini ve Fransız koruması altına girmek istediğini söylüyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler