1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Esed, İran'ın Kırmızı Çizgisi"
"Esed, İran'ın Kırmızı Çizgisi"

"Esed, İran'ın Kırmızı Çizgisi"

İran'ın dini liderinin Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Esed rejiminin görevde kalması konusunda İran ve Rusya'nın kararlılığını vurguladı.

A+A-

Lübnan'ın El-Ahbar gazetesine konuşan İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, bölgedeki gelişmeler ve İran'ın Suriye politikasına dair açıklamalarda bulundu.

Esed'in iktidarda kalması için Rusya ile ortak hareket ettiklerini belirten Velayeti, "Rus tarafı Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kalması konusunda ısrarlı. İran da Esed'in kalması konusunda kesin bir kararlılığa sahip. Esed'in görevde kalması bizim için kırmızı çizgidir" dedi.

"İran ve Hizbullah meşru Suriye hükümetini fiilen destekliyor" diyen Velayeti şunları söyledi:

"Rusların bu konuyla ilgisi bulunmuyor. Biz Rus dostlarımıza bu konuda kararlı olduğumuzu ilettik. Ruslar da Esad'in yerine geçecek kimse olmadığı fikrine ulaştı. Eğer Esad'in görevden alındığını farz edersek Suriye'deki durumun Libya örneğinden daha zor olacağına inanıyorum."

RUSYA-İRAN ARASINDAKİ GÖRÜŞ AYRILIKLARI

Rusya ile stratejik iş birliği içinde hareket ettiklerini ancak buna rağmen bazı konularda "görüş ayrılıkları" yaşandığına dikkati çeken Velayeti, "Biz ve Rusya bölgesel düzeyde ortak stratejik politikayı hayata geçirdik. Bunun başlangıç aşamasındayız. İşin başında bazı meselelerde görüş ayrılıkları olabilir ancak İran ve Rusya'nın iş birliği devam etmeli ve iki tarafın iradesi de bu yöndedir." diye konuştu.

Velayeti ayrıca, Suriye'deki mevcut durumun rejim lehinde olduğunu vurgulayarak, "Suriye'deki durum daha önce hiç bu kadar meşru Suriye hükümeti lehinde olmamıştı." ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.