1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Esed PKK ilişkisi "kötü sonla" mı bitecek?
Esed PKK ilişkisi "kötü sonla" mı bitecek?

Esed PKK ilişkisi "kötü sonla" mı bitecek?

Suriye rejimi lideri Beşar Esed, ülkede kurulan Kürt federalizminin kalıcı olamayacağını söyledi

A+A-

Suriye iç savaşında yeniden güçlenmeye başlayan Beşar Esad, Suriye anayasasının federalizme izin vermediğini ve kuzey bölgesinde kurulan Federal Kürt Bölgesi'nin kalıcı olmayacağını belirtti.

Suriye'nin El-Vatan gazetesine konuşan Beşar Esad, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kurduğu federal bölgenin kalıcı olamayacağı belirterek "PYD, devletin yokluğundan faydalanarak yeni sosyal ve siyasi yapılar oluşturuyorlar ve 'Federalizm'den bahsediyorlar... Bunlar geçici yapılardır" ifadelerini kullandı.

FEDERAL YAPILANMADA PARALI ASKERLER VAR

Suriye'nin kuzeyindeki yapılanmalarla ilgili bilgiler veren Beşar Esad kuzeydeki Kürtlerin çok çeşitli olduğunu belirterek "Suriye'nin kuzeyindekiler vatansever insanlar. Bazıları ise paralıkçı askerler, bazıları da ayrılıkçı ve federalizm isteyenler. Ancak sahne çok karışık, şu anda pozisyon almıyoruz" dedi.

MISIR İLE İLİŞKİLERİMİZ DÜZELİYOR

Mısır ile ilişkiler konusunda, gelişmelerin olduğunu belirten Beşar Esad "Bu ilişkilerin düzelmeye başladı ve düzelme sürecinde" dedi.

HALEP'İN KAZANILMASI SAVAŞI SONLANDIRMAYACAK

Beşar Esad, röportajında ayrıca, "Halep'te zafer büyük önem taşıyor. Ama bu Suriye’de savaşın sonu olacağı anlamına gelmiyor" ifadesine vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.