1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Esed rejimi generalleri ile İranlı komutanlar muhaliflerin hedefinde
Esed rejimi generalleri ile İranlı komutanlar muhaliflerin hedefinde

Esed rejimi generalleri ile İranlı komutanlar muhaliflerin hedefinde

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejimine bağlı üst düzey askeri isimler Suriye'de devam eden çatışmalarda muhaliflerin hedefi olmaya devam ediyor

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejimine bağlı üst düzey askeri isimler Suriye'de devam eden çatışmalarda muhaliflerin hedefi olmaya devam ediyor

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre İdlib ve Halep kırsallarında yoğunlaşan çatışmalarda Suriyeli muhalifler Esed rejimine bağlı üst düzey askeri isimleri hedef alıyor.

Geçtiğimiz 6 Şubat tarihinde Esed rejiminin üst düzey generallerinden Mahmud İbrahim'in İdlib'in güney kırsalında muhaliflerce hedef alınıp öldürülmesinin ardından bir diğer saldırı haberi de Halep'in batısından geldi.

mahmudibrahim.jpeg

Mahmud İbrahim

Halep batı kırsalında şiddetini artıran çatışmalarda muhaliflerce düzenlenen saldırıda operasyon odası hedef alınan Esed rejimine bağlı "Dördüncü Tümen Albayı" Muhammed Sakar öldü.

muhammedsakar-001.jpeg

Muhammed Sakar

Rejim kaynakları da Sakar'ın ölüm haberini doğrularken muhaliflerin bölgede üst düzey isimlere yönelik saldırıları artırması dikkat çekti. 

İran ve Hizbullah'a bağlı Şii milisler de ağır kayıp veriyor

Öte yandan İran destekli Şii milisler ve Hizbullah Halep kırsalında yaşanan çatışmalarda ağır kayıplar veriyor.

Ocak ayının başından itibaren Halep'in güney kırsalında süren çatışmalarda Lübnan Hizbullah Hareketi, İran destekli Şii milis örgütler ve Esed rejimine bağlı diğer Şii yapılanmalar büyük kayıplar yaşadı.

Şii yapılar çatışmalarda onlarca militanını kaybederken, Lübnan Hizbullahı komutanlarından Cafer el Sadık, El Bakır Tugayı komutanlarından Cuma el Ahmed ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanlarından Askar Paşapur gibi isimler de çatışmalarda öldürüldü.

halephizb-001.jpg

Bölgede süren çatışmalarda Rusya ve İran destekli Esed rejimi ilerlerken, oldukça ağır kayıplar yaşamaya devam ediyor.

Suriye silahlı muhalefetine bağlı kaynaklar yaklaşık 2 aylık dönemde rejimin 1500'ün üzerinde kayıp verdiğini öne sürüyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler