1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Esed Rejimi IŞİD'e Milyonlarca Dolar Kazandırdı"
"Esed Rejimi IŞİD'e Milyonlarca Dolar Kazandırdı"

"Esed Rejimi IŞİD'e Milyonlarca Dolar Kazandırdı"

Daily Telegraph gazetesi, Suriye yönetiminin IŞİD'den petrol satın aldığına dair iddiaların, ele geçirilen yeni belgelerle kanıtlandığını öne sürdü.

A+A-

İngiltere'de yayın yapan Telegraph gazetesi iki yıl önce iddia ettiği Suriye yönetiminin IŞİD'den petrol satın aldığına dair iddialarla ilgili yeni belgeler ele geçirdiğini öne sürdü.

Gazete, Amerikan Özel Kuvvetleri'nin operasyonu sonucu, IŞİD'in petrol işlerini düzenleyen Abu Sayyaf'a ait bazı belgelerin ele geçirildiğini, bu belgelerin 'aradaki ticaretin boyutunu ortaya koyduğunu yazdı'.

Bu belgelerin ABD'deki Washington Post gazetesi tarafından görüldüğünü aktaran gazete, buna göre, Suriye yönetiminin IŞİD'e her ay fazladan 40 milyon dolar kazandırdığını yazdı.

Haberde özetle şu ifadeler yer alıyor:

"En yüksek satış rakamları 2014 sonundan, 2015 başına kadarki dönemde gerçekleşti. ABD Maliye Bakanlığı'na göre bu dönemde IŞİD her ay 40.7 milyon dolar kazandı ve bu kazancın büyük bölümünü Suriye yönetimine satışlardan elde etti."

"IŞİD'in maliye yetkililerinden Abu Sayyaf'a gönderilen 11 Şubat 2015 tarihli bir notta, Beşar Esed rejimiyle bağlantılı iş adamlarıyla yatırım anlaşması ilişkileri konusunda yönlendirme talep ediliyor."

"Belgeler, hükümet kontrolündeki alanlar ve IŞİD kontrolündeki alanlar arasında kamyonların geçişi ve iki taraf boyunca uzanan petrol hatlarıyla ilgili anlaşmaların bulunduğunu ortaya koyuyor."

"Belgeler ayrıca, Abu Sayyaf'ın, IŞİD'in ele geçirdiği petrol rafinerilerinde çalışan memurlardan kurtulmak yerine, onlarla kalmaları için yüksek maaşlar sunduğunu da ortaya çıkartıyor."

Gazete, IŞİD'in bu yüksek kazancının, Sayyaf'ın 2015'te Batılı güçler tarafından evine yönelik gerçekleştirilen bir operasyonda öldürülmesine kadar devam ettiğini yazıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.