1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Eski CIA Şefi Fuller, 15 Temmuz'da İstanbul'daydı"
"Eski CIA Şefi Fuller, 15 Temmuz'da İstanbul'daydı"

"Eski CIA Şefi Fuller, 15 Temmuz'da İstanbul'daydı"

15 Temmuz darbe girişiminde eski CIA yöneticilerinden Graham Fuller'ın de rol oynadığı, iddiaların ciddiye alındığı ve soruşturma talimatı verildiği öğrenildi.

A+A-

Hürriyet'in aktardığına göre, Bu konudaki iddiaların iktidara yakın yayın organlarında ortaya atılmasının ardından AK Parti Milletvekili Orhan Deligöz de Fuller'ın 15 Temmuz gecesi Büyükada'da bir otelde toplantı yaptığını ileri sürmüştü. Deligöz, Fuller'ın toplantı sonrasında darbenin başarısız olması üzerine Büyükada'dan botla ayrıldığı, darbeci askerlerle buluşarak Dedeağaç'a kaçtığını iddia etmiş, "O sekiz asker kaçtı denilen helikopterin içerisinde Fuller da vardı" demişti. 

Bu iddiaların hükümet tarafından büyük bir ciddiyetle ele alındığı öğrenildi. Bu çerçevede atılan ilk adımlardan biri 15 Temmuz günü Büyükada'daki bir otelde Kültür Üniversitesi Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPOT) ile Washington'daki tanınmış düşünce kuruluşlarından Wilson Center'ın ortaklaşa düzenlediği toplantının büyüteç altına yatırılması oldu.

PROF.AKGÜN İFADE VERDİ

Nitekim söz konusu merkezin direktörü olan Prof. Mensur Akgün, dün İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ifade vermeye çağırıldı. Prof. Akgün, Emniyet'ten ayrıldıktan sonra yaptığı açıklamada, kendisine toplantının içeriğinin, kimlerin katıldığının ve Graham Fuller'ın katılıp katılmadığının sorulduğunu belirterek, "Graham Fuller ne davetliydi ne de oradaydı. Tamamen İran'la ilgili bir konferans olduğunu anlattım. İran'la nükleer anlaşmanın yıldönümü nedeniyle aylar öncesinden kararlaştırılmış, davetiyeleri gönderilmiş, web sitemizden duyurusunu yaptığımız açık bir toplantıydı. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nın da bu toplantıdan büyük olasılıkla haberi vardı" dedi.

Akgün, toplantıyı Wilson Merkezi'yle birlikte düzenlediklerini, bu nedenle merkezin Ortadoğu Programı Direktörü Prof. Henri Barkey'nin ve konuyla ilgili diğer yabancı uzmanların da konferansa konuşmacı olarak katıldıklarını vurguladı. Öte yandan Büyükada'da söz konusu toplantının yapıldığı tarihteki tüm otel, ev ve işyeri güvenlik kamera kayıtlarının polis tarafından incelendiği bildirildi.

TOPLANTIYA KATILAN HOCA AÇIKTA

Bu arada Büyükada'daki toplantıya eşi Yrd. Doç. Dr. Bayram Sinkaya ile katılan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Pınar Arıkan Sinkaya, AÜ Rektörlüğü tarafından açığa alındı. Darbe girişimi gecesi yapılan toplantıya tesadüf eseri katıldığını söyleyen araştırma görevlisi Pınar Arıkan Sinkaya, "Bu toplantının amacını Prof. Dr. Mensur Akgün hocam açıkladı. Ben o otele tatil amacıyla gittim. Eşim orada konuşma yapacaktı. Ben de tesadüfen toplantıya dinleyici olarak katıldım. Bunun dışında hiçbir amacımız yoktu. Hakkımda neden soruşturma açılıp açığa alındığım konusunu konuşmak istemiyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.