1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Eski ÖSO komutanı Rahhal: İstanbul'da BM'ye sığındım
Eski ÖSO komutanı Rahhal: İstanbul'da BM'ye sığındım

Eski ÖSO komutanı Rahhal: İstanbul'da BM'ye sığındım

Tuğgeneral Ahmed Rahhal, hakkında sınırdışı kararı verildiğini ve SMO grupları tarafından “ölümle” tehdit edildiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

"Suriye Milli Ordusu" (SMO) bünyesinde bulunan bazı grupları ve liderlerini eleştirdiği için bir süre Türkiye’de gözaltına alınan eski Suriyeli Tuğgeneral Ahmed Rahhal, hakkında sınırdışı kararı verildiğini ve SMO grupları tarafından “ölümle” tehdit edildiğini söyledi.

Rudaw'ın haberine göre, Türkiye destekli SMO’ya bağlı gruplarca yönetilen Azez askeri mahkemesi, eski "Özgür Suriye Ordusu" (ÖSO) komutanlarından Tuğgeneral Ahmed Rahhal hakkında, “SMO’ya ve Sultan Süleyman Şah grubu lideri Ebu Amşa’ya hakaret ettiği” gerekçesi ile 3 yıl hapis cezası verdi.

Sultan Süleyman Şah adlı silahlı grup, mahkeme tarafından gıyaben verilen cezaya dayanarak, Türkiye'den Rahhal'ı kendilerine bağlı yargı organına teslim etmesini talep eden bir bildiri yayınladı.

Bildiride, Rahhal, “Suriye devrimini rencide etmek, devrimcilere hakaret, Suriye rejimi ve terör örgütlerinin suçlarını görmezden gelmekle” suçlanarak yargılanması için iade edilmesi edilmesi istendi.

"Onlar Suriye muhalefetinin adını kirletti"

Rûdaw’a konuşan Tuğgeneral Ahmed Rahhal, sözkonusu gruplara yönelik eleştiride bulunduğunu ve bu nedenle hakkında karar alındığını doğruladı.

Rahhal, “Bu gruplar dünyaya Suriye muhalefetinin adını kötü çıkardı, kirletti. Öyle işler yaptılar ki insanlar ‘bunlar Suriye rejiminden daha kötü’ demek zorunda kaldı. Beşar Esed rejiminin ömrünü uzatmasına neden olan bunlardır” dedi.  

Sultan Süleyman Şah grubu lideri Ebu Amşa’nın eleştirileri nedeniyle hakkında şikayetçi olduğunu, bu nedenle 12 Ağustos 2020’de Türkiye güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak 70 gün hapiste kaldığını belirten Rahhal, serbest bırakıldıktan sonra kendisine “Türkiye’yi terk et” denildiğini aktardı.

Eski tuğgenerel, “Ebu Amşa hakkımda Türkiye’ye yalan yanlış raporlar sundu, gerçek dışı suçlamalarda bulundu. Serbest bırakıldıktan sonra bir an önce Türkiye’yi terk etmem istendi. Bana verilen oturum izni de alındı. Bu nedenle İstanbul’da Birleşmiş Milletler ofisine sığındım, üçüncü bir ülkeye gitmeyi talep ettim ama bugüne kadar da hiçbir ülke beni kabul etmedi” dedi.

Ebu Amşa tarafından WhatsApp üzerinden tehdit edildiğini belirten Rahhal, “Bana gönderdiği mesajda, ‘elim Türkiye’nin her yerine ulaşır, evinin önünde de seni öldürebilirim’ diye yazmış” diye konuştu.

"Suriye’de hakkımda idam kararı var"

2012 yılında Suriye ordusundan ayrılarak muhaliflere katıldığını hatırlatan Rahhal, “Suriye’de hakkımda idam kararı var. Şimdi de silahlı bir grup beni ölümle tehdit ediyor. Kaderim ve geleceğim belirsiz, gidebileceğim bir yer yok” ifadesini kullandı.

Suriye ordusunda 32 yıl görev yapan Tuğgeneral Ahmed Rahhal, ordudan ayrıldığında bir donanma gemisine komutanlık yaptığını söyledi.

"Okuma yazmaları yok"

Rahhal, “Müslüman Kardeşler ÖSO’nun işlerine müdahale ettikten sonra benim gibi birçok askeri komutan görevi bıraktı. Yerimize okuma yazması ve tecrübesi olmayan kişiler alındı” dedi.

Bunlardan birinin de kendisini tehdit eden Ebu Amşa olduğunu dile getiren Rahhal, “Ebu Amşa Suriye devriminden önce Hama’daki sebze halinde çalışıyordu. Okuma yazması yok. Tecrübeli komutanlar görevi bıraktığında alelacele ona görev verildi ve bir grubun başına getirildi. Şimdi Efrin’in büyük bölümüne onun kontrolündeki güçler hükmediyor. Bölge halkına zulmediyor ve yüzbinlerce özgürlükçünün ismini kirletiyor” şeklinde konuştu.

SMO’ya bağlı grupların kontrolündeki bölgelerde durumun “çok kötü” olduğunu vurgulayan Ahmed Rahhal, “Her grubun kendi bölgesinde kendisine has mahkemeleri var. Suriye muhalefetinin bu gruplar üzerinde herhangi bir etkisi yok” dedi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.