1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Eski Tuğgeneral Atasoy'a 14 yıl hapis cezası
Eski Tuğgeneral Atasoy'a 14 yıl hapis cezası

Eski Tuğgeneral Atasoy'a 14 yıl hapis cezası

Eski Tuğgeneral Serdar Atasoy hakkında, nitelikli dolandırıcılık suçundan 8 yıl 4 ay hapis ile 545 bin 820 lira para cezası, 'FETÖ' üyeliğinden ise 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, Atasoy, cezaevinden video konferans yöntemiyle katıldı, avukatı ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, esas hakkında mütalaaya karşı savunma yapması için sanık Atasoy'a söz verdi. Önceki savunmalarından örgüte dair bildiği her şeyi samimi bir şekilde anlattığını belirten Atasoy, 2012'de 'FETÖ' ile irtibatını kestiğini öne sürdü.

Emniyet sorgusunda kurmaylık sınav sorularını önceden aldığına ilişkin beyanını kabul etmeyen Atasoy, "Polis bana 'herkes almış soruları sen de almışsındır kardeşim' deyip ifademe soruları aldığımı ekledi. Soruları almadım." iddiasında bulundu.

Suçsuz olduğunu savunan Atasoy, beraatini istedi.

Karar açıklandı

Sanık avukatının savunmasının ardından mahkeme başkanı, sanık Atasoy hakkındaki kararı açıkladı.

Buna göre, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçunda ilk önce 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Atasoy'un bu cezası, "etkin pişmanlık hükümleri" ile "takdir indirimi" uygulanarak, 5 yıl 10 aya indirildi.

"Kamu kurumlarını dolandırmak" suçundan ise 8 yıl 4 ay hapis cezası verilen Atasoy, ayrıca görevde bulunduğu süre boyunca aldığı maaş karşılığında da 540 bin 820 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Toplamda 14 yıl 2 ay hapis cezası verilen Atasoy'un tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesine göre, örgüt içerisinde "Servet" kod adını kullanan Atasoy, 1996'da Kara Harp Okulu'ndan teğmen olarak mezun oldu.

Atasoy, emniyet ifadesinde, İstanbul Altunizade'deki FEM dershanesinde teğmen rütbesini Fetullah Gülen'in taktığını, kendisinin de Gülen'in elini öptüğünü ifade etmişti.

Piyade kurmay albay rütbesindeyken 30 Ağustos 2020 Yüksek Askeri Şura kararıyla tuğgeneralliğe terfi ettirilen Atasoy, ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığına atandı.

Bu göreve başlamadan kısa süre önce Harekat Başkanlığı, ardından ise 4. Kolordu Komutanlığı emrine verilen Atasoy, emekliye ayrıldı.

Tutuksuz yargılanan Atasoy, tanık olarak dinlendiği başka bir mahkemede itiraf içeren beyanlarından vazgeçmesi üzerine, 9 Temmuz'da yeniden tutuklanmıştı.

Kaynak: TRT Haber

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.