1. HARİTA

  2. Etiyopya'nın Tigray bölgesinde son durum
Etiyopya'nın Tigray bölgesinde son durum

Etiyopya'nın Tigray bölgesinde son durum

Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde ordu güçleri ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi arasındaki çatışmalar devam ediyor.

A+A-

Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde fededal ordu güçleri ve Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) arasında çatışmalar devam ediyor.

Bölgede çatışmalar, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'in TPLF'yi Etiyopya'ya ait bir askeri üsse saldırı düzenlemekle suçlamasının ardından 4 Kasım tarihinde başladı.

Çatışmalar, Etiyopya federal ordu güçlerinin Tigray bölgesinde TPLF birliklerine karşı ilerleyişiyle sürüyor.

Etiyopya Başbakanı Ahmed'in TPLF güçlerine verdiği 72 saatlik sürenin dolmasıyla çatışmalar geçtiğimiz gün yeniden şiddetlendi.

Etiyopya ordu güçleri, Tigray başkenti Mekelle'ye kuzey ekseninden ilerleyerek, Mekelle kuzeyindeki Necaş ce Wukro yerleşimlerini kontrol altına aldı.

Mekelle'de 500 bini aşkın sivil yaşıyor. TPLF, şehri savunmak için gerekirse tüm sivilleri silahlandıracaklarını belirtiyordu.

Tigray bölgesindeki çatışmalarda son durum şu şekilde:

etiyopyatigray28kasim.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın.)

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler