FARC ile barış görüşmeleri tekrar başladı

FARC ile barış görüşmeleri tekrar başladı

Müzakere heyetlerinin başkanları cumartesi günü Küba'nın başkenti Havana'da biraraya geldi.

Barış görüşmelerini yürüten heyetlerin başkanları cumartesi günü Küba'nın başkenti Havana'da biraraya geldi. Hükümet heyeti twitterdan yayınladığı mesajında görüşmeleri "yapıcı bir diyaloğun" başlangıcı olarak tanımladı.

FARC'ın müzakere heyeti başkanı Timoleón Jiménez de görüşmelerin iyimser bir havada geçtiği yorumunda bulundu.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC ve Kolombiya hükümeti dört yıllık müzakere sürecinin ardından bu yılın ağustos ayında tarihi barış anlaşmasını imzalamışlardı. Ancak anlaşma kıl payı farkla ekim ayı başında referanduma takıldı. Kolombiyalıların yüzde 50,21'i anlaşma aleyhinde oy kullanırken, FARC'ın Kolombiya'nın siyasi hayatında söz sahibi olmasını da öngören barış anlaşmasına ‘evet' oyu verenlerin oranı yüzde 49,78'de kaldı.

Kolombiya'da 52 yıllık savaşı sona erdirmek için girişimleri nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, barış anlaşmasının geliştirilmesi için çaba gösteriyor. Santos, hem FARC hem muhaliflerle hem de sivil toplum kuruluşlarıyla görüşerek krizden çıkış yolları arıyor.

FARC 1964'te Kolombiya devletine, silahlı güçlerine, sağ eğilimli paramiliter gruplara ve büyük toprak sahiplerine karşı silahlı mücadeleye başlamıştı. Savaşla geçen 52 yılda 260 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 45 bin kişi kayboldu. Hükümet ekim ayı sonunda ülkedeki ikinci büyük gerilla örgütü ELN ile de görüşmelere başlamaya hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.