1. BİYOGRAFİ

  2. Faris ez Zehrani kimdir?
Faris ez Zehrani kimdir?
Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Faris ez Zehrani, tam adıyla Faris bin Ahmed bin Cem'an bin Ali Âl Şuveyl el Hasani ez Zehrani el Ezdi, Suudi Arabistan'daki El Kaidesi liderlerinden olmakla suçlanan Suudi Arabistan asıllı isim.

Dünyaya gelişi ve eğitimi

Faris ez Zehrani, 1977 yılında, Mekke şehrinin güney kesiminde bulunan Baha ilinine bağlı Bilad Zehran yakınlarındaki Cevfa kasabasında doğdu.

Ezd kabilesine mensup olan Zehrani, bu mensubiyet sebebiyle ileride Ebu Cendel el Ezdi künyesiyle de anılacaktı.

İlerleyen yıllarda ailesi Nuus kasabasına taşınırken, Zehrani de burada ilk eğitimine başladı. İlkokul ve ortaokulu burada bitirdikten sonra, yüksek öğrenim için çeşitli okul ve kurumlara gitti.

İlk olarak Medine İslam Üniversitesi'nde Kuran İlimleri Fakültesi'ne başlayan Zehrani, burada bir dönem okudu. Ancak bu okulu yarıda bırakarak, Riyad'daki İmam Muhammed bin Suud İslam Üniversitesi'ne başladı. Burada İslam Hukuku alanında lisans ve yüksek eğitimi alarak mezun oldu.

1999 yılında evlendiği ifade edilen Zehrani'nin iki çocuğu bulunuyordu.

Çalışmaları

Zehrani, genç yaşlarından itibaren İslami çalışmalara ve cihat yanlısı düşüncelere ilgi duydu.

Bu ilgi ve çalışmalarını internet ortamına da taşıyan Zehrani, çeşitli forum sitelerinde bu minvalde ve çalışmalar neşretti. Aynı zamanda bazı makaleler ve yazılarla da fikirlerini yaymaya çalıştı. Yazılarında Seyyid Kutub ve Ebu Katade gibi isimlerden de etkilendi.

Zehrani, aynı zamanda ses kayıtlarıyla da çalışmalarına devam etti. Bu çalışmalarda özellikle Suudi Arabistan hanedanı ve yönetimi eleştirilmekte, Suudi yönetimine karşı doğrudan silahlı mücadele yürütülmesi gerektiğinin altı çizilmekteydi. Bu eksende yazdığı kitap ve makaleler internet de dahil olmak üzere yayınlandı. Birçok cihadi, İslami ve siyasi eser yayınladı.

Zehrani'nin "Suudi vatandaşlaığı ayağımın altındadır" başlıklı bir ses kaydı

Zehrani'nin yazı ve çalışmaları temel olarak Suudi Arabistan'a karşı silahlı mücadelenin pratik olarak nasıl yürütülebileceği ve bunun teorik zemini ile ilgiliydi. Saldırıların nasıl icra edileceğine dair ayrıntılı yayınlarda bulundu.

Yayınlarında Usame bin Ladin ve Molla Ömer gibi isimlere ise övgüde bulunuyordu.

Yakalanması ve idamı

2000 yılının başlarında Suudi Arabistan yönetimi ve cihat yanlıları arasındaki savaş günden güne büyürken, 2003 yılında Faris ez Zehrani, Suudi Arabistan'ın "en çok aranan teröristler" listesinde bulunan 26 kişiden 12'ncisiydi.

Suudi yönetimine yakın kesimler Zehrani'yi "ülkedeki El Kaide hücrelerinin en önemli teorisyenlerinden biri" olarak nitelemekteydi.

Zehrani'nin, El Kaide'nin Suudi Arabistan'daki yapılanmasının başındaki isim olduğu ifade edilmekteydi.

2004 yılının yaz aylarında çatışmalar kızışırken, Zehrani de internette yayınladığı açıklamalarla çalışmalarına devam etti.

Aynı yılın Haziran ayında, Kral Fahd tarafından yayınlanan genel af teklifini reddettiğini belirtti.

Zehrani, 5 Ağustos 2004 tarihinde ülkenin güneyindeki Abha'da, beraberindeki bir kişi ile birlikte Suudi Arabistan güçleri tarafından yakalandı.

Hapsedilen Zehrani'nin ağır işkencelere ve kötü muameleye maruz kaldığı sürekli gündem edildi.

fariszehrani.jpg

Zehrani'nin cezaevinde çekilmiş bir fotoğrafı

Yaklaşık 12 yıl boyunca hapiste tutulan Zehrani, hakkındaki suçlamaları kabul ederek, tavrının İslami yönden meşru olduğunu savundu. Zehrani 2 Nisan 2014 tarihinde idama mahkum edildi.

Faris ez Zehrani, 2 Ocak 2016 tarihinde, El Kaide mensubu oldukları suçlamasıyla tutuklu bulunan birçok mahkumla birlikte idam edildi.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.