1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Fas'ta Gülen okulları kapatılıyor
Fas'ta Gülen okulları kapatılıyor

Fas'ta Gülen okulları kapatılıyor

Fas İçişleri Bakanlığı ülkedeki Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu tespit edilen okulların kapatılması için talimat verdi.

A+A-

Fas İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yürütülen soruşturmalar sonucunda Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu saptanan Mohammed Al Fatih (Fatih Sultan Mehmet) grubunun eğitimi kendi ideolojilerini yaymak için bir araç olarak kullandığının ortaya çıktığı belirtildi. Yapılan açıklamada, bunun "Fas eğitim ve din sisteminin prensipleri ile bağdaşmadığı" ifade edildi.

Kapatma işlemlerinin tamamlanması için eğitim kurumlarına bir aylık süre verildiği ifade edilen açıklamada, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için Milli ve Mesleki Eğitim Bakanlığı'nın çalışma başlattığı kaydedildi.

Ağustos ayında bir Türk heyeti Fas'ı ziyaret etmiş ve Gülen yapılanmasına ilişkin kaygılarını Faslı yetkililer ile paylaşmıştı. Söz konusu okullardan birinin müdürü Gülen yapılanması ile bağlantıları olduğu iddiasını reddetmişti.

Fas'ın Tanca kentinde 1993 yılında kurulan Fatih Sultan Mehmet Okullarının, Tanca'nın yanı sıra Kazablanka, Fes, Tatvan ve El-Cedide kentlerinde 8 şubesi bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.