Fas'tan İspanya'ya geçmeye çalışan göçmenlerle polis arasında çatışma

Fas'tan İspanya'ya geçmeye çalışan göçmenlerle polis arasında çatışma

Fas'tan İspanya'ya göçü engellemeye çalışan Fas güvenlik güçleri ile göçmenler arasında Ceuta sınırında çatışma çıktı.

Fas, İspanya'nın Afrika'da yer alan toprağı Ceuta'ya geçmek isteyen kaçak göçmenleri durdurmak amacıyla polis ve askeri birlikleri sınırdaki Fnidek'e gönderdi.

Güvenlik güçlerinin kentin meydanında toplanan çoğu erkek onlarca kişiyi dağıtma girişimi sırasında olaylar çıktı. Göçmenlik hayaliyle Avrupa topraklarına ulaşmak isteyenlerden bir grup güvenlik güçlerine objeler atarken, bir diğer grup sokak ortasına kurdukları bariyerleri ateşe verdi.

Saldırılar üzerine önce geri adım atan polis daha sonra grupları dağıttı.

Son iki günde Fas'tan İspanya topraklarına geçmeyi başaran kişi sayısı 8 bine yaklaştı. Sınırı geçmeyi başaranların birçoğu dalgakıranlar arasında yüzerek Ceuta'ya ulaştı.

On yılardır Fas ile yasa dışı göçü durdurmak için yakın iş birliği geliştiren İspanya son dönemde Fas'ın sınır kontrollerini gevşettiği görüşünde.

İspanya'nın bu görüşünün arka planında Fas'ın güneyindeki topraklarda özgürlük talep eden Batı Sahra ayrılıkçı grubu Polisario cephesinin lideri Brahim Ghali'nin geçtiğimiz günlerde İspanya'daki bir hastanede Covid-19 tedavisi görmesi yatıyor. Fas, ispanya'nın bu girişimini ayrlıkçılara destek olarak nitelendiriyor.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.