1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. FBI Clinton hakkında tekrar soruşturma açtı
FBI Clinton hakkında tekrar soruşturma açtı

FBI Clinton hakkında tekrar soruşturma açtı

FBI, Hillary Clinton hakkında kişisel e-mail hesabından devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yapmasıyla ilgili soruşturmayı yeniden açtı.

A+A-

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanlık seçimlerine iki haftadan az bir süre kala, Demokratların başkan adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmayı yeniden açtı.

DW'nin haberine göre; soruşturmanın yeniden açıldığı, FBI Direktörü James Comey'in Kongre'ye gönderdiği yazı ile ortaya çıktı. Açıklamada Clinton'un özel servarında yeni e-maillerin ortaya çıktığı belirtilerek, "Bu e-mailler bizim soruşturmamız için önemli görünüyor" denildi. FBI'dan uzmanlar bu e-maillerin devlete ait gizli bilgiler içerip içermediğini inceleyecek. FBI Direktörü Comey, soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir bilgi vermedi.  

Hillary Clinton, Obama yönetimi altında 2009-2013 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı yaptığı sırada resmi yazışmalar için özel e-posta hesabı ve servarlarını kullandığı için özür dilemişti. Clintonu eleştirenler, gizli belgeleri koruma protokolüyle ilgili düzenlemeleri ihlal ettiği görüşünde ve bunun adli takibat gerektiren bir suç olduğunu belirtiyorlar.

Mayıs ayında, Dışişleri Bakanlığı “Clinton'un görevde olduğu dönemde elektronik kayıtlar ve iletişime ilişkin sistematik zayıflık tespit edildiğini” duyurmuştu.

Hillary Clinton 2014 aralık ayında bakanlığın isteği üzerine 55 bin sayfa e-posta yazışmasını teslim etmişti. Clinton'un hesabına gönderilen binlerce e-posta “gizli” olarak belgelenmiş, çoğu ise “çok gizli” olarak nitelendirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.