1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "Fener Rum Patrikhanesi'nin ayrılık kararı bin yılın en büyük bölünmesi olabilir"
"Fener Rum Patrikhanesi'nin ayrılık kararı bin yılın en büyük bölünmesi olabilir"

"Fener Rum Patrikhanesi'nin ayrılık kararı bin yılın en büyük bölünmesi olabilir"

Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung gazetesi, Fener Rum Patrikhanesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılma açıklamasının Ortodoks Kilisesi’nde bölünmeye yol açabileceğini yazdı.

Sputnik
A+A-

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna kilisesinin bağımsızlığını kısa süre sonra alacağı açıklamasını yaptı.

Almanya'da yayınlanan Süddeucsche Zeitung gazetesinde ise, Bartholomeos'un bu açıklamalarının Ortodoks kilisesinde çok büyük bir bölünmeye yol açabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

Gazetedeki makaleye göre, Ukrayna'ya bağımsızlık verme girişimi tüm Ortodoks dünyası için tarihi bir şok oldu. Bartholomeos'un açıklamaları Rus Ortodoks Kilisesi'nin Fener Rum Patrikhanesi ile olan ilişkilerini koparmasına yol açabilir. Gerçekleşmesi halinde bu Roma ve Bizans'ın yaklaşık bin yıl önce yollarını ayırmasından sonra Ortodoks kilisesindeki en büyük bölünme olur.

"İskenderiye ve Polonya'dan gelen açıklamalar hizipleşmenin derinleştiğini gösteriyor"

Rus Ortodoks Kilisesi'nden Sputnik'e konuşan bir kaynak da İskenderiye ve Polonya Ortodoks Kilisesi'nin, Ukrayna'ya bağımsızlık verilmesi sürecinde oluşabilecek bir kriz tehdidini önleme çağrısı yapması ile ilgili yorumda bulundu, "İki kiliseden gelen bu açıklama, Ukrayna Kilisesi ile ilgili hizipleşmenin derinleştiğini gösteriyor. Bu açıklamalar kilise hukukuna aykırı biçimde Ukrayna Kilisesi'nin ilişkilerine müdahalenin yakınlaşma değil, hizipleşmenin düzeltilmesi sürecini aksatıyor" dedi.

Bartholomeos, İstanbul'da düzenlenen ve sosyal medya hesabında paylaşılan pazar ayini sonrasında yaptığı konuşmada, Ukrayna Kilisesi'ne Rus Ortodoks Patrikhanesi'nden bağımsızlık verilmesi konusunda "Şimdi sırada, kısa süre sonra mevcut muhalefete rağmen Ukrayna kilisesinin hakkı olan bağımsızlık statüsünü alacağını umuyorum" açıklamasını yapmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler