Filipinler Devlet Başkanı'ndan halka: Ya aşı ya hapis

Filipinler Devlet Başkanı'ndan halka: Ya aşı ya hapis

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, vatandaşlara "Tercihinizi yapın, ya aşı olursunuz ya da sizi hapse atarım" diye seslendi.

Tartışmalı açıklamaları ve icraatlarıyla gündemden düşmeyen popülist liderlerden olan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, koronavirüs aşısı olmayı reddedenlere demir parmaklıkların ardını gösterdi. 

Filipinler'in toplam 1 milyon 364 binden fazla vaka ve 23 bin 749 ölümle pandemiyi en ağır geçiren Asya ülkeleri arasında yer almasına rağmen aşılama merkezleri boş kalırken, Duterte, televizyondan halka "Tercihinizi yapın, ya aşı olursunuz ya da sizi hapse atarım" diye seslendi. 

Devlet Başkanı, "Beni yanlış anlamayın, bu ülkede bir kriz var. Hükümete kulak vermeyen Filipinliler yüzünden çileden çıkıyorum" diye konuştu.

Zorunlu değil gönüllü

Daha önce Filipinler sağlık yetkilileri, yurttaşlara aşı olmaları çağrısı yaparken bunun zorunlu değil gönüllü bir uygulama olduğunu dile getirmişti.

110 milyonluk nüfusun 2.1 milyonu tam aşılandı

20 Haziran itibarıyla Filipinler'de iki dozluk tam aşılama olanların sayısı 2.1 milyonda kaldı. Oysa 110 milyon nüfuslu ülkede hükümetin hedefi bu yıl 70 milyon kişiye aşı yapmak. Pandemiyle mücadele sıkı önlemler uygulayan Duterte, okulları açmama kararında da ısrar ediyor. 

Kaynak: Sputnik

 

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.