1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fitch: Koronavirüs Türk bankalarının varlık kalitesini zayıflatacak
Fitch: Koronavirüs Türk bankalarının varlık kalitesini zayıflatacak

Fitch: Koronavirüs Türk bankalarının varlık kalitesini zayıflatacak

Fitch, koronavirüs salgını nedeniyle Türk bankaların varlık kalitesinin zayıflayacağı tahmininde bulundu.

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Covid-19 salgını nedeniyle Türk bankaların aktif varlık kalitesinin zayıflayacağını öngördü.

Fitch'in bugün yayınladığı bir raporda, varlık kalitesinin Türk bankaları için yabancı para likiditesi kadar önemli olduğu vurgulanarak, “Bu, onların pandemi nedeniyle zayıflayan çalışma ortamı ve makroekonomik arka plan ile yakından ilişkili” ifadesi kullanıldı.

Rapora göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı gevşemeler ve kredi büyümesi sebebiyle bankaların açıkladığı takipteki kredi oranlarında belirgin bozulma görülmeyecek. Fakat Fitch, bu ertelemelerle takipteki kredilerin öngörülen artışının 2021'in birinci çeyreğinde gözlenebileceğini söyledi.

Fitch, ayrıca Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamındaki kredilerin, 2019 sonundaki toplam kredilerin yüzde 6 seviyesinden 2020’nin ilk yarısında yüzde 10'a yükseldiğini hesapladıklarını kaydetti.

Rapora göre gayrı safi yurt içi hasıladaki (GSYH) toparlanma devamı, daralmanın aktif kalitesindeki yol açtığı tahribatı telafi edebilir ve tahsilatları destekleyebilir.

Türk ekonomisine ilişkin tahmin yukarı yönlü güncellendi

Türkiye ekonomisinin 2020 için daralmanın yüzde eksi 3,9’dan yüzde eksi 3,2’ye revize edildiği belirtilen bir başka raporda, bunun bu yılın üçüncü çeyreğinde iç talep ve ihracatta görülen beklentinin üzerindeki artışın yansıması olduğu kaydedildi.

Raporda, Türkiye’de enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 10,8, 2021 yılının sonunda yüzde 11, 2022 yılının sonunda ise yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler