1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa Almanya'nın F-35 alımından rahatsız
Fransa Almanya'nın F-35 alımından rahatsız

Fransa Almanya'nın F-35 alımından rahatsız

Fransa, komşusu Almanya'nın F-35 satın alma kararından hoşnut değil.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Merkezi Paris'te bulunan Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nden Paul Maurice ise "Almanya'nın F-35 satın almakararı Fransa'da hayal kırıklığı ile karşılandı" dedi. "F-35 burada, ABD'nin NATO içindeki gücünün bir sembolü olarak görülüyor. Avrupa'nın özerkliği ve egemenliği ile ilgili yapılan onca konuşmanın ardından beklenti, Almanya'nın daha çok bir Avrupa silahlanma siyasetine göre pozisyon almasıydı" ifadelerini kullanan Maurice, ABD'nin bir önceki başkanı Donald Trump döneminde olduğu gibi, güvenlik politikaları gereği kendini geri çekmesi durumunda ne olacak sorusunu gündeme getirdi.

"Bu bir sonraki ABD başkanı greve geldiğinde ya da daha önce ABD Kongresi seöimlerinden sonra olabilir" dedi. Avrupa'nın bu tarz gelişmelere hazırlıklı ve güvenlik konularında özerk olması gerektiğini dile getiren Paul Maurice, "Bunun için 10-15 yıl hazırlık gerekiyor, o yüzden hemen başlamak lazım" dedi.

FCAS suya mı düşüyor?

Almanya'nın F-35 alma kararının ardından Fransa'da yaşanan bir diğer endişe de Alman-Fransız-İspanyol ortak savaş uçağı projesi FCAS'in (Future Combat Air System) geleceğinin tehlikeye girme olasılığı. Bu proje kapsamında, 2040 yılına kadar, Fransız Rafale ve Alman Eurofighter savaş uçaklarının yerini alacak modern savaş uçağının yapımı öngörülüyor. Maurice göre Paris'te şu and, "Almanya'nın bu durumda FCAS'e ihtiyacı olacak mı? Yoksa F-35'ler geçici değil de uzun vadeli bir çözüm mü?"

Bu endişelerden ve sorulardan haberdar olan Berlin'de ise, F-35'lerin sadece atom bombası taşıma kabiliyetine sahip Tornadoların yerini alacağı ve başka görevler için düşünülmediği vurgulanırken, alınacak uçakların bu amaçla ABD'de sertifikasyondan geçeceği belirtiliyor. Almanya'da geçtiğimiz yıllarda tartışılan, Tornadoların yerine Amerikan F-18 uçaklarının alınması ya da Eurofighter'ların atom bombası taşıyıcısı hale getirilmesi planlarından ise, uzun bir süreç gerektirdiği için vazgeçilmiş görünüyor.

Ayrıca Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, elektronik harp kabiliyeti, yani radarlarla mücadele için 15 adet de Avrupa'da üretilen Eurofighter tipi savaş uçağı alınacağını bildirdi. Lambrecht, FCAS projesinin ilerletilmesi için de yeterince maddi kaynak bulunduğunu dile getirdi. FCAS savaş uçağı muhtemelen daha modern, daha karmaşık  ve daha pahalı olacak.

Kaynak: DW Türkçe

wp-005.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.