1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa: BMGK'daki koltuğumuzu bırakmayacağız
Fransa: BMGK'daki koltuğumuzu bırakmayacağız

Fransa: BMGK'daki koltuğumuzu bırakmayacağız

Fransa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) yerini Avrupa Birliği'ne (AB) bırakabileceği yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee, İngiliz Daily Telegraph gazetesinde ülkenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) yerini Avrupa Birliği'ne (AB) bırakabileceği yönünde çıkan haberleri yalanladı.

Salı günü yayınlanan haberde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Ordusu projesine AB hükümetlerinin destek vermesi durumunda Paris'in BMGK'daki koltuğunu devredebileceği ileri sürülüyordu.

The Telegraph haber kaynağı olarak Eski Avrupa İşleri'nden Sorumlu İtalyan Bakan Sandro Gozi'yi göstermişti. Gazete, Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yapan eski bakanın, bu teklifin "müzakere masasına gelebileceğini" söylediğini yazmıştı.

Elysee Sarayı ise resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, haberi kesin bir dille yalanladı.

Mesajda, "İngiliz tabloid Daily Telegraph'ın açıklamalarının aksine, hayır, Fransa BMGK'daki koltuğunu bırakmayı teklif etmedi. Bu koltuk Fransa'ya aittir ve kalacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Paris hükümeti, Avustralya'nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere ile yeni bir savunma anlaşması imzalamak için Fransa ile 66 milyar dolarlık denizaltı siparişini iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Macron daha yakın bir askeri entegrasyon için yaptığı baskının arkasına Avrupa'yı toplamaya çalışmıştı.

Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve ABD ile birlikte BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.