1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. 'Fransa Cezayirlilerin cesetlerinden sabun yaptı'
'Fransa Cezayirlilerin cesetlerinden sabun yaptı'

'Fransa Cezayirlilerin cesetlerinden sabun yaptı'

Cezayir Cumhurbaşkanı danışmanlarından Şeyhi, Fransa'nın Cezayirlilerin cesetlerinden şeker ve sabun yaptığını öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cezayir Cumhurbaşkanı danışmanlarından Abdulmecid Şeyhi, Fransa'nın Cezayirlilerin cesetlerinden şeker ve sabun yaptığını öne sürdü.

Ülkenin resmi haber ajansına açıklamalarda bulunan Şeyhi, Fransa'nın sömürge dönemine ait arşivleri iade konusunda sıkıntı çıkarttığını belirtti.

abdulmecidsehhi.jpg

Abdulmecid Şeyhi

Abdulmecid Şeyhi, Fransa'nın Cezayir'de gerçekleştirdiği katliamlarda öldürülen insanların kemiklerinin çoğunu sabun yapımı ve şeker filtrelemede kullanmak için Marsilya'ya götürdüğünü ifade etti.

Şeyhi, Fransa'nın teslim etmeme konusunda direndiği arşivlerin ortaya çıkmasıyla, bu ülkenin, insan hakları ve demokrasi üzerine inşa edilmemiş bir geçmişe sahip olduğunun daha net bir şekilde ortaya çıkacağını belirtti.

Fransa 1830 ila 1962 yılları arasında Cezayir'i işgal etmiş, 132 yıllık süre içerisinde 1,5 milyondan fazla insanı öldürmüştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler