1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. Fransa Endonezya'ya savaş uçağı satmak istiyor
Fransa Endonezya'ya savaş uçağı satmak istiyor

Fransa Endonezya'ya savaş uçağı satmak istiyor

Fransa, Endonezya ile yaptığı görüşmelerde, bu ülkeye Rafale savaş uçakları satabileceğini aktardı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa, Endonezya ile yaptığı görüşmelerde, bu ülkeye Rafale savaş uçakları satabileceğini aktardı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Endonezya'nın başkenti Cakarta'ya yaptığı iki günlük ziyarette teklifi Endonezya'ya iletti.

Bu kapsamda Fransa, Endonezya'ya 36 adet Rafale savaş uçağı satmayı önerdi. Satış paralelinde iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin artırılması da gündeme geldi.

Endonezya, uzun süredir hava kuvvetlerinin savaş uçağı filosunu güncelleme arayışında. Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, hava kuvvetlerinin ana omurgasını oluşturan F-5'lerin eskidiğini, çeşitli ülkelerle savaş uçağı alımı konusunda görüştüklerini kaydetmişti.

Endonezya, Güney Çin Denizi'nde son süreçte artan gerilime hazırlıklı olmak amacıyla savunma iş birliklerini ve askeri kapasitesini artırmak istiyordu.

Batı Pasifik'te yükselen tansiyonda Endonezya ve Filipinler'in stratejik açıdan önemli ülkeler olduğu ve batılı devletlerin bu ülkelerle ortaklık yapmak için girişimlerde bulunduğu dikkat çekiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.