1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Fransa ikinci savaş gemisini de Mısır'a teslim etti
Fransa ikinci savaş gemisini de Mısır'a teslim etti

Fransa ikinci savaş gemisini de Mısır'a teslim etti

"Enver Sedat" adı verilen gemi Atlantik kıyısındaki Saint Nazaire Limanı’nda düzenlenen bir törenle Mısırlı yetkililere verildi

A+A-

Fransa'nın Rusya için yaptırdığı ancak Ukrayna krizi yüzünden satmaktan vazgeçtiği ‘Mistral' tipi helikopter gemilerinden ikincisi bugün Saint-Nazaire Limanı'nda Mısırlı yetkililere teslim edildi.

Mısır'ın eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın ismi verilen gemi, gelecek hafta Fransız donanmasıyla ortak tatbikata katıldıktan sonra İskenderiye'ye doğru ilk seferini yapacak.

Yine eski cumhurbaşkanlarından Cemal Abdül Nasır'ın adını taşıyan ilk gemi haziran ayında Mısırlı yetkililere verilmişti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar avro karşılığında Rus Donanması için iki Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzalamıştı. Fransa, Kırım'ın işgali ve Ukrayna'ya saldırısının ardından ABD ve diğer batılı ülkelerin baskısıyla Rusya'ya Mistral gemilerinin teslimatından vazgeçmişti. Rusya ve Fransa, 2015 yılının Ağustos ayının başında Mistral tipi iki savaş gemisi ile ilgili yapılan sözleşmenin feshi konusunda anlaşmaya varmış, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, daha sonra gemilerin satışı konusunda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile anlaşmıştı.

Karayel sınıfı diye de anılan Fransız yapımı Mistral class savaş gemileri 16 adet NH90 tipi helikopter ya da Tiger tipi modern hücum helikopteri, 4 adet iniş mavnası, aralarında AMX Leclerc tanklarının da bulunduğu 70 kadar araç ve 450 asker taşıma kapasitesine sahip. Bu savaş gemilerinde ayrıca 69 yataklı bir hastane de bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.