Fransa ile Hindistan askeri iş birliğini güçlendiriyor

Fransa ile Hindistan askeri iş birliğini güçlendiriyor

Fransa ve Hindistan, savunma ve güvenlik ortaklığını güçlendirme yönünde görüş birliğine vardı.

Fransa ve Hindistan, savunma ve güvenlik ortaklığını güçlendirme yönünde görüş birliğine vardı.

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Hindistan-Fransa Stratejik Diyalog Toplantısı bu ayın başında düzenlendi. Toplantı sonrasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un diplomatik danışmanlarından Emmanuel Bonne yaptığı açıklamada ülkesinin Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin "kendi kendine yeten Hindistan" politikasına ve vizyonuna destek olacağını kaydetti.

İkili ortaklık

Taraflar arasındaki ikili savunma ve güvenlik ortaklığı, istihbarat ve bilgi paylaşımının geliştirilmesi, daha fazla ortak askeri tatbikat gerçekleştirilmesi, aynı zamanda deniz, hava, uzay ve siber alanlarda yeni inisiyatifler için girişimlerde bulunulması gibi noktaları kapsıyor.

Paris'teki Hindistan Büyükelçiliği de iki ülkenin daha yakın ortaklık için anlaşmaya vardığını, aynı zamanda Hindistan'ın Avrupa Birliği ile Fransa'nın yeni Hint-Pasifik stratejisini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Yapılan açıklamada ikili ilişkilerin güçlendirileceği kaydedildi.

Fransa'nın bu iş birliği kapsamında Hindistan ile askeri bağlarını ve güvenlik ortaklığını güçlendireceği düşünülüyor.

Hindistan bölgede ABD ve Batı ile rekabet halinde olan Çin ile gerilim yaşıyor. Aynı zamanda Hindistan ordusunun Keşmir'de ciddi insan hakları ihlallerine imza attığı biliniyor. Bu insan hakları ihlallerine rağmen özellikle ABD, Rusya, Avrupa ülkeleri ve İsrail'in Hindistan'a olan askeri desteği tepki çekiyor.

Kaynak: Mepa News

facebanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.