1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Fransa Mali'de 100 sivilin öldüğü belirtilen saldırıyı savundu: "Cihatçıları vurduk"
Fransa Mali'de 100 sivilin öldüğü belirtilen saldırıyı savundu: "Cihatçıları vurduk"

Fransa Mali'de 100 sivilin öldüğü belirtilen saldırıyı savundu: "Cihatçıları vurduk"

Fransa, Mali'nin orta kesiminde bir düğünü hedef alan hava saldırısında "cihat yanlılarının hedef alındığını" öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa, Mali'nin orta kesiminde bir düğünü hedef alan hava saldırısında "cihat yanlılarının hedef alındığını" öne sürdü.

Bölgede en az 100 sivilin katledildiğine dair raporların yayılmasının ardından Fransız ordu kaynakları AFP'ye açıklamada bulundu.

AFP'nin aktardığı bilgilere göre Fransız ordusu, bölgeyi uzun süre gözlem altına aldıktan sonra hava saldırısı düzenlendiğini ve cihat yanlılarının öldürüldüğünü iddia etti.

Fransız ordusunun iddiası ise bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Bölge halkı da vurulan noktanın sivillerin bulunduğu bir düğün olduğunu ve ilk belirlemelere göre en az 20 sivilin öldüğünü belirtti.

Saldırıda 100 sivilin hayatını kaybettiği ifade ediliyor

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Mali'nin orta kesiminde bulunan Mopti bölgesine bağlı Douentza yerleşimi yakınında yer alan Bounti köyünde bir düğün, savaş helikopterlerince bombalandı.

3 Ocak günü gerçekleştirilen saldırının hedefi olan Müslüman Fulani köyünde en az 18 sivilin katledildiği, 20 sivilin de yaralandığı bildirildi.

Bazı yerel kaynaklar, toplam ölü sayısının 100'e ulaştığını aktarıyor.

Saldırıyı Fransız güçlerinin mı, Fransız destekli hükümet birliklerinin mi gerçekleştirdiği anlaşılamadı.

Bounti köyünün konumu:

"Fransa sivillerden intikam alıyor"

Saldırının, ülkede Fransız güçlerine yönelik saldırıların arttığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Mali'nin orta kesimindeki Mopti bölgesinde 28 Aralık 2020, doğu kesimindeki Menaka bölgesinde 2 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen saldırılarda 5 Fransız askerin ölmüş, biri yaralanmıştı. Saldırıları El Kaide'nin bölgedeki yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin (CNİM) üstlenmişti.

Bölge kaynakları, Fransa'nın yaşadığı askeri kayıpların ardından sivilleri keyfi olarak hedef aldığını ve intikam amacı güttüğünü öne sürdü.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler