1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa Türkiye'ye yaptırım için bastırıyor
Fransa Türkiye'ye yaptırım için bastırıyor

Fransa Türkiye'ye yaptırım için bastırıyor

Fransa Avrupa Bakanı Yardımcısı Clement Beaune, Brüksel'deki zirvede AB’nin Türkiye’ye karşı katı bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi.

Deutsche Welle
A+A-

Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye ile ilişkileri görüşmek üzere bugün Brüksel’de bir araya geleceği zirve öncesi Fransa'dan AB liderlerine mesaj geldi.

Fransa'nın Avrupa ile İlişkiler Bakan Yardımcısı Clement Beaune, AB'nin Türkiye’ye karşı katı bir duruş sergilemesi gerektiğini belirterek bunun da olası yaptırım anlamına gelebileceğini söyledi.

France 2 televizyonuna bir demeç veren Beaune, "Kısa vadede çözüm konusunda sinyal olmalı. Yaptırım olacak mı göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Güney Kıbrıs'tan Belarus için veto kartı

Avrupa Birliği (AB) zirvesinin daha önce 24-25 Eylül tarihlerinde yapılması öngörülüyordu. Ancak zirve, AB Konseyi Başkanı Charles Michel koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınması nedeniyle ertelenmişti. Brüksel'de bugün düzenlenecek AB zirvesinde Doğu Akdeniz krizi ve Türkiye ile ilişkiler ele alınacak.

Konsey Başkanı Michel, AB liderlerine gönderdiği davet mektubunda, hedeflerinin "bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için Türkiye ile yapıcı bir diyalog alanı yaratmak ve tüm AB üyesi devletlerin egemenlik ve egemenlik haklarına saygı duyulmasını sağlamak" olduğunu belirtmişti.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs, deniz yetki alanlarını gerekçe göstererek Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanmasını istiyor. Fransa da Türkiye karşı sert bir tutum izlenmesini istiyor. Güney Kıbrıs, Belarus'a uygulanması istenen yaptırımlara onay vermek için Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını şart koşuyor.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler