1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa'da Siyonizm karşıtlığının Antisemitizm gibi suç sayılması için yasa tasarısı
Fransa'da Siyonizm karşıtlığının Antisemitizm gibi suç sayılması için yasa tasarısı

Fransa'da Siyonizm karşıtlığının Antisemitizm gibi suç sayılması için yasa tasarısı

Fransa’da bir grup milletvekili, Siyonizm karşıtlığının "Yahudi düşmanlığı" gibi suç sayılması için bir kanun teklifi sunmaya hazırlanıyor.

A+A-

Farklı partilerden gelen otuza yakın milletvekili, haftalardır üzerinde çalıştıkları tasarıyı yakında meclisin gündemine taşıyacak.

Siyonizm, Filistin'de Yahudiler için yeniden bir vatan kurulmasına destek veren Yahudi ülküsünün ideolojisi olarak tanımlanıyor.

İsrail devletinden nefret etmenin Yahudi nefretinin yeni bir yolu" olduğunu ileri süren iktidardaki LREM partisi milletvekili Sylvain Maillard, "Bir kimse İsrail hükümetini eleştirebilir, ancak bu devletin varlığını sorgulayamaz. Örneğin kimse Fransız devletinin veya Alman devletinin varlığını sorgulamaz" diyerek söz konusu tasarıyı savundu.

Tasarıyı savunan milletvekilleri, "Bazı kişilerin antisiyonizmin arkasına saklanarak aslında antisemitik hakaretlerde bulunduklarını" ifade ediyor.

Sarı Yeleklilerden Yahudi filozofa sözlü saldırı

Cumartesi günü Sarı Yelekliler eylemleri esnasında bir grup gösterici, Fransız Düşünür Alain Finkielkraut’a "Pis Siyonist", "Pis ırk", "Fransa bizimdir", ve "Halk seni cezalandıracak" gibi sözlere taciz etmesi Fransa'da tepkiye yol açtı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada saldırıya tepki göstererek buna göz yumulmayacağını bildirdi.

Fransa'da, bir dizi sarı yelekli protestocunun, gösteriler sırasında veya internet üzerinden Yahudi düşmanı açıklamalar yapmaları yetkilileri endişelendiriyor.

Fransa'da Yahudi karşıtlığı artışta

Fransa’da son günlerde Yahudi karşıtı nefret suçlarının yüzde 74 oranında artması, anti-semitizm içerikli vandalizm ve duvar yazılarının yaygınlaşması nedeniyle bir endişe söz konusu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler