1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Fransız Askerleri Orta Afrika'dan Çekiliyor
Fransız Askerleri Orta Afrika'dan Çekiliyor

Fransız Askerleri Orta Afrika'dan Çekiliyor

Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti’nden çekilişi için ekim ayını işaret etti.

A+A-

Dünya Bülteni'nin aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC), görev süresinin ekim ayında sona ereceğini açıkladı.

Savunma Bakanlığında düzenlenen bir davette konuşan Hollande, "Savunma Bakanımız Jean-Yves Le Drian, ekim ayında OAC'ye gidecek ve Sangaris operasyonlarının tamamlandığını resmen ilan edecek'' dedi.

Hollande, daha önce OAC'ye yaptığı resmi ziyaret sırasında istikrarsızlığa müdahale etmek ve krizi sona erdirmek için bu ülkede başlatılan Sangaris operasyonunun sona ereceğini açıklamış ancak kesin bir tarih vermemişti.

FRANSIZ ASKERLERİ TACİZ VE TECAVÜZ ASKERLERİYLE GÜNDEMDE

2013 yılından bu yana OAC'de bulunan Fransız askerlerinin adı, son dönemde sivil halka kötü muamele, cinsel taciz ve tecavüz iddialarıyla gündeme geliyor. Bu kapsamda Fransız yargısı, 2013-2014 yıllarında OAC'de çocukların cinsel istismarıyla suçlanan 14 Fransız askerinden 4'ünü aralık ayında sorguya almıştı.

Son olarak Paris savcılığı geçen ay OAC'de görev yapan Fransız askerleri hakkında sivillere yönelik kötü muameleden dolayı ön soruşturma açmıştı. Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 5 Fransız asker hakkında, iki sivili toplu halde dövmeleri ve tehdit etmeleri ile ilgili suçlama konusunda ön soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

Fransız birlikleri, son iki yıldır OAC ve Mali'de çatışmalara aktif olarak katılıyor. Fransa'nın Afrika kıtasında ayrıca, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da askeri üsleri bulunuyor. OAC'de Müslüman Seleka grupları ile Hristiyan Anti-Balaka milisleri arasında iki yıl önce başlayan çatışmalarda şimdiye kadar en az 5 bin kişi yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler