Fransız 'yardım kuruluşu': Suriye'de İslam'a karşı savaşımıza yardım edin

Fransız 'yardım kuruluşu': Suriye'de İslam'a karşı savaşımıza yardım edin

Fransa'da SOSCO isimli aşırı sağcı grubun "İslam'a karşı savaştığı için" Esed rejimine maddi yardımda bulunduğu ve gönüllü savaşçı gönderdiği ortaya çıktı.

SOS Chrétiens d'Orient (Ortadoğu Hristiyanları için Alarm) isimli Fransız İslam karşıtı ve aşırı sağcı kuruluşun İslam karşıtlığı ortak paydasından hareketle Suriye'de Beşar Esed rejimine destek sağladığı ortaya çıktı.

Kuruluşun lideri François-Xavier Gicquel'in Esed rejimi saflarında Hristiyan güçlerle birlikte savaşmak üzere Suriye'ye İslam karşıtı Fransız gönüllüler gönderdiği, bu gönüllülerin Esed rejimi güçleriyle birlikte Suriye halkına karşı çeşitli suçlara karıştığı belirtiliyor. 

SOS Chrétiens d'Orient'in Esed rejimi saflarında savaşan Hristiyan milislere yardımlarda da bulunduğu, bu paraları da Fransa'da "Suriye'de İslam'a karşı savaşımıza yardım edin" sloganıyla topladığı ortaya çıktı.

nazi-salute.jpeg

SOS Chrétiens d'Orient lideri François-Xavier Gicquel Nazi selamı verirken

2012'de kurulan SOS Chrétiens d'Orient'in 2014'ten beri Suriye'de faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

SOSCO, kendisini yardım derneği olarak lanse eden ve bununla birlikte İslam karşıtı görüşlerini kamuoyuna açıklamaktan çekinmeyen bir kuruluş. 

Faaliyetleri nedeniyle Fransa'da 18 aylık soruşturmadan geçen kurumun, Suriye'de herhangi bir insani yardımda bulunmadığı, savaşta kullanması için Esed rejimine maddi yardım sağladığı ve Suriye halkına yönelik katliamlara karıştığının tespit edildiği açıklandı.

Soruşturmadan sonra silahlı fotoğraflar kaldırıldı

SOS Chrétiens d'Orient'in sosyal medya hesabından geçmişte Suriye'deki askeri faaliyetlerine dair resim ve bilgiler paylaşılırken, soruşturmadan sonra bu verilerin kaldırılması ve sadece Hristiyanlara yardımda bulunulduğuna dair verilerin paylaşılması dikkat çekiyor.

img-7023-884x1024-001.jpg

SOS Chrétiens d'Orient yöneticilerinden Alexandre Goodarzy (ortada siyah tişörtlü) ve Esed rejimi güçlerinin Hristiyan yöneticilerinden Simon el-Vekil (solunda askeri kıyafetli)

ty-001.PNG

SOS Chrétiens d'Orient'in Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda kuruluşun yöneticilerinden Alexandre Goodarzy silahlı olarak Esed rejimi ordusundaki bir Hristiyanla beraber haç dövmelerini sergiliyor. Paylaşıma dair açıklamada Maharda'daki Hristiyanlar için savaştıkları ifade ediliyor.

İslami kuruluşları sırf fikirlerinden dolayı yargılamadan ani kararlarla kapatmakla eleştirilen Paris yönetiminin, soruşturmada ortaya çıkan delillere rağmen SOS Chrétiens d'Orient'i kapatmaması ve mensuplarına herhangi bir  cezai işlemde bulunmaması tepki çekiyor.

Kaynak: Mepa News

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum