Gambiya'ya askeri müdahale başladı

Gambiya'ya askeri müdahale başladı

Senegal ordu birliklerinin, Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale başlattığı bildirildi.

Senegal ordu birliklerinin, Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale başlattığı bildirildi.

Senegal ordu sözcüsünden yapılan açıklamaya göre, Senegal'in de yer aldığı Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri'ne (ECOWAS) ait ordu birliklerinin Gambiya topraklarına girdiğini belirtti.

Askeri hareketliliğin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahale hazırlığı yapan ECOWAS destek kararından sonra başladığı kaydedildi.

Adının açıklamasını istemeyen bir ECOWAS yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu birliklerinin Senegal sınırını geçerek Gambiya'daki Farafenni kentine sorunsuz bir şekilde girdiğini açıklamıştı.

Gambiya ordusunun ECOWAS ordu birliklerine herhangi bir direnç göstermediğini kaydeden yetkili, "Farafenni'deki yerel güvenlik güçlerinin beyaz bayraklar sallayarak ECOWAS ordu birliklerinin sorunsuzca geçişine izin verdiler." ifadelerini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi, Gambiya'daki siyasi kriz nedeniyle yaptığı acil toplantıda Senegal'in Konsey'e sunduğu karar tasarısını 15 ülkenin tamamının desteğiyle kabul etti.

ECOWAS, Jammeh'in görevi devretmemesi halinde bu ülkeye askeri müdahalede bulunma kararı almıştı.

Gambiya'da devir teslim töreninin bugün gerçekleşmemesi üzerine Adama Barrow komşu ülke Senagal'deki Gambiya elçiliğinde devlet başkanlığı için bugün yemin etmişti.

"Yakında yeni hükümeti kuracağım"

Öte yandan Gambiya'nın yeni Devlet Başkanı Adama Barrow, bulunduğu Senegal'den ülkesine dönerek yeni hükümeti kuracağını açıkladı.

Barrow, Gambiya'nın Dakar Büyükelçiliğinde düzenlenen başkanlık yemin töreninde yaptığı açıklamada, devlet başkanlığı görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh'i sözünü tutmaya davet ederek "Yakında yeni hükümeti kuracağım. Ardından Gambiya'ya dönüp ülkemin kalkınması için çalışmalara başlayacağım." ifadelerini kullandı.

Senegal Başbakanı Muhammed Bun Abdullah Dionne, BM Genel Sekreteri Batı Afrika Özel Temsilcisi Muhammed İbn Chambas ve çok sayıda ülke temsilcisinin katıldığı törende Barrow, Gambiya'daki güvenlik güçlerini "dürüst" olmaya çağırdı.

Genelkurmay Başkanı Badjie kutladı iddiası

Gambiya Genelkurmay Başkanı Ousman Badjie'nin, yeni Devlet Başkanı Adama Barrow'un iktidara gelişini kutladığı iddia edildi.

Yerel kaynaklar, Badjie'nin, başkent Banjul'da Barrow'un iktidara gelmesini kutlayanlara eşlik ettiğini aktardı.

ABD'den destek açıklaması 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gambiya'da devlet başkanlığının Adama Barrow'a geçişinin sağlanması için askeri müdahaleyi desteklediklerini bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby, "Destekliyoruz. Destekliyoruz çünkü Senegalli yetkililerle iletişim halindeyiz. Destekliyoruz çünkü buradaki amaç ortamı yatıştırmak ve Gambiya halkının tercihini gözetmektir. Elbetteki yakın temas halinde olacağız. Bu karar henüz çok yeni ve yakından takip edeceğiz." ifadesini kullandı.

Botsvana yönetimi Jammeh hükümetini tanımadığını açıkladı

Güney Afrika ülkelerinden Botsvana, Gambiya'daki seçimleri kaybettiği halde görevini Adama Barrow'a devretmeyen Jammeh hükümetini tanımadığını açıklayan ilk ülke oldu.

Botsvana hükümetinden yapılan açıklamada, Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh’in Gambiya halkının kararına saygı göstermemesinin Afrika kıtasında demokrasiyi zayıflattığı belirtilerek, "Botsvana hükümeti olarak Yahya Jammeh'i Gambiya Devlet Başkanı olarak tanımıyoruz." ifadesine yer verildi.

26 bin Gambiyalı Senegal'e sığındı

Batı Afrika ülkesi Gambiya'da devlet başkanı seçimi sonrası başlayan siyasi kriz ve sonrasındaki askeri müdahale nedeniyle yaklaşık 26 bin Gambiyalının Senegal'e sığındığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Batı ve Orta Afrika Bölge Direktörü Marie-Pierre Poirier imzasıyla yayımlanan açıklamada, yarısı çocuk olmak üzere 26 bine yakın kişinin Gambiya'dan komşu ülke Senegal'e sığındığı duyuruldu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.