Gana'da Türklerden sahte ABD Büyükelçiliği

Gana'da Türklerden sahte ABD Büyükelçiliği

Gana'nın başkenti Akra'da, Türk ve Ganalılardan oluşan bir dolandırıcılık çetesinin yıllardır insanları dolandırdığı ortaya çıktı.

Gana'nın başkenti Akra'da haftanın üç günü  07: 30 ile 12: 00 saatleri arasıda ABD bayrağının dalgalanıyor, duvarlarına da Başkan Barack Obama'nın resimlerinin asılıyor olması üzerine yetkililerin yaptığı incelemede burada 10 yıldır sahte bir büyükelçiliğin faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Bu suçu işleyenler ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Ganalılardan oluşan bir şebekesiydi ve birçok ülkenin sahte pasaport ve vizelerini üreterek Afrikalıları dolandırıyorlardı. Şebeke üyeleri tutuklandı.

Türkler, İngilizce ve Felemenkçe konuşarak ABD elçiliği çalışanı taklidi yapıyordu. Şebeke, ABD vizesi almak isteyenleri sahte pasaport ve vizeler vererek 6 bin dolar dolandırıyor ve Ganalı yetkililere de rüşvet veriyordu.

Örgütün ayrıca başta Togo ve Fildişi Sahilleri olmak üzere Batı Afrika'da birçok ülkede faaliyet yürüttüğü tespit edildi. Operasyonda 10 ülkeden 150 sahte pasaport da ele geçirildi. Ayrıca ABD, Şengen bölgesi, Hindistan ve Güney Afrika'nın yasal ve sahte vizeleri ile sahte kimlikler de bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ganalı yetkililerle birlikte bu şebekeyi çökerttiği operasyonu Afrika'Da benzer örgütlere yönelik yürüttüğü "Sparta Öncüsü" isimli operasyonu kapsamında gerçekleştirdi.

Afrika'da benzer faaliyetler yürüten çetelere yönelik operasyonlarda sahte ABD pasaportu ve vizelerinin kullanımın yüzde 70 azaldığı belirtildi.

Kaynak: El Cezire Türk

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.