General Dunford’ın Türkiye Ziyareti

General Dunford’ın Türkiye Ziyareti

General Dunford’ın Türkiye ziyareti, 15 Temmuz sonrası ilişkilerin gerildiği ABD'den yapılan ilk üst düzey ziyaret olacak

Al Jazeera Türk Muhabiri Ece Göksedef'in haberine göre; Ankara, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen’in iadesi için Washington’a yaptığı baskıyı artırıyor. Bugüne kadar Fethullah Gülen’in tutuklanması talebiyle daha önce açılan davaların dosyalarını ABD Adalet Bakanlığı’na gönderen Ankara, şimdi 15 Temmuz darbe girişimiyle Gülen örgütünün bağlantısını ortaya koyan kanıtları topluyor.

Kanıtların toplanmasının ardından ABD'ye verilecek belge hazırlandığında, Dışişleri ve Adalet Bakanları ABD'ye gidecek.

Bakanların ziyareti öncesinde ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford Türkiye'ye geldi.  Dunford’un ilk durağı İncirlik oldu.

İncirlik, 15 Temmuz gecesi kullanılan üslerden biriydi. 15 Temmuz darbe girişiminde havalanan jetlere yakıt ikmâli yapan uçaklar İncirlik'ten havalanmış, üssün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van tutuklanmıştı. Yaklaşık on gün sonra Amerikan Üçüncü Hava Kuvvetleri Komutanı Timothy Ray üssü ziyaret etmişti.

Başarısız darbe girişiminde Amerikan parmağı olup olmadığına dair tartışmalarda İncirlik’in kullanılmış olması dikkat çeken noktalardan biri olmuştu.  

Sabah gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman “İncirlik'in kullanıldığı bir darbe girişiminden ABD'nin haberinin olmayacağına, hatta darbe hazırlıklarını bilmeyeceğine kargalar bile güler” demişti.

İncirlik'ten  Ankara'ya gelecek olan Dunford, Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Akar ve Savunma Bakanı Işık ile görüşecek. Yıldırım ile görüşmesi saat 17'de Çankaya Köşkü'nde başlayacak.

Akar ile Dunford, darbe girişiminin ardından iki kez telefon görüşmesi yapmıştı. Dunford, İncirlik'in faaliyetlerinin devamına ve IŞİD'le mücadelede işbirliğine vurgu yaparken Akar, Gülen'in iadesi konusunda mevkidaşının desteğini istemişti.

Erdoğan, A Haber'de verdiği röportajda Dunford'un pazartesi günü Ankara'ya geleceğini söyledi ve "En ideali Fethullah Gülen'in teslim edilmesi" dedi.

"ABD'den samimi bir duruş görmedik"

ABD’nin 2013’ten bu yana mücadele edilen ve 2015 Mayıs’ında resmen terör örgütü olarak kabul edilen Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen’i bugüne kadar iade etmemiş olması, ilişkilerin gerilmesine sebep oldu. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerilim arttı. İlk günden itibaren Ankara’dan ABD’ye sert mesajlar iletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe akşamı Külliye’de görüştüğü TBMM Başkanlık Divanı’nda bulunan milletvekillerine, “ABD’den samimi bir duruş görmedik, amalı, fakatlı, lakinli konuşmalar yapıldı” dedi.

‘İş başka yere gider’

Başbakan Binali Yıldırım da, hafta sonu gazetelerin Ankara temsilcilerine yaptığı açıklamada ABD’ye mesaj verdi. “Adam darbe yapmaya kalkıyor, hala delil istiyorsunuz" diyen Yıldırım, "15 Temmuz olayları ortadayken ayak sürürlerse iş başka bir yere gider" ifadelerini kullandı.

Obama: ABD’nin bilgisi olduğu iddiaları yanlış

ABD Başkanı Obama, konuyla ilgili yaptığı ilk kamuya açık konuşmasında "ABD'nin darbe hakkında önceden bilgisi olduğu" iddialarının yanlış olduğunu söyledi; "Bu dedikodular Türkiye'deki Amerikalıları riske atıyor" dedi.

22 Temmuz günü Washington’da bir basın toplantısında konuşan Obama, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak da, "Süreç hukuka uygun şekilde ilerleyecek, karar verici ben değilim" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "Gülen'in, başarısız darbe girişiminde dahli olduğunu düşünüyorsa kanıt sunması gerektiğini söylediğini" de aktardı.

Bozdağ: Obama’nın bildiğinden eminim

Obama’nın bu açıklamasına en sert tepki, iki gün sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi. 24 Temmuz günü Kanal 7'ye darbe girişimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'nin, 15 Temmuz darbe girişimini Fethullah Gülen'in yaptığını bildiğini anlattı:

"Sayın Obama kendi adını nasıl biliyorsa o kadar bildiğinden eminim. Amerikan istihbaratının bildiğinden eminim. Amerika Dışişleri Bakanı'nın bildiğinden eminim. Yani şu saatten sonra bunda bir tereddütleri olmadığından çok netim, çok eminim."

Amerikan yönetiminden bugüne kadar 2 Haziran’da yaptığı “Gülen Hareketi’ni terör örgütü olarak görmüyoruz” açıklamasının ardından farklı yönde bir açıklama gelmedi. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 28 Temmuz’da katıldığı CNN Türk yayınında “ABD'nin yaklaşımında da olumlu anlamda bir değişiklik var ama bizim için esas, iade edilip edilmemesidir” dedi.

Gülen’den ABD’ye çağrı

Bu sırada Fethulah Gülen de, ilk kez Amerika’nın en büyük gazetelerinden New York Times’a bir makale yazarak ABD yönetimine kendisini iade etmemesi çağrısında bulundu.

Bu adım, Ankara’da ‘iade edilmekten korkuyor’ değerlendirmelerinin yapılmasına yol açtı.

Kaynak: Al Jazeera, Sabah, New York Times

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.