"Gerginlikleri Kontrol Altına Alma Çabasındayız"

"Gerginlikleri Kontrol Altına Alma Çabasındayız"

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, "PYD ile Türkiye arasında yaşanan gerginlikleri kontrol altına alma çabasında olduklarını" söyledi.

Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre;  CNN International'a bir demeç veren ABD Savunma Bakanı Ashton Carter "Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren yapılanmaları destekliyoruz. PYD ile Türkiye arasında yaşanan gerginlikleri kontrol altına alma çabasındayız" dedi.

Suriye'deki iç savaşın gidişatı ile ilgili de bilgi veren Carter "Rusya'nın son dönemdeki eylemlerinin tümü, Rusya'nın, ilkeli uluslararası düzeni yıpratma amacı taşıdığını açıkça ispatladı" vurgusunu yaptı.

Konuşmasında, Suriye krizine ve Rusya'nın krizdeki rolüne değinen Carter, IŞİD'le mücadelede eden koalisyonun karar aşamasına girdiğini belirterek, "Bu yıl, IŞİD'i bolca hakettiği ve kesinlikle acı çekeceği, kalıcı bir mağlubiyet yoluna sokmanın peşindeyiz" ifadesini kullandı.

Carter, Suriye'deki siyasi geçişin sağlanması için Rusya'ya ABD ile çalışma çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Rusya maalesef ki şimdiye kadar Esad rejimine verdiği destekle Suriye'deki durumu daha tehlikeli, daha şiddetli ve daha uzun sürecek hale getirdi. Suriye'den bugün gelen haberler hiç umut verici değil. Seçim Rusya'nın, sonuçları da (Rusya'nın) sorumluluğu olacak. Soğuk Savaş'ın ardından birlikte ilerleme kaydetmemize rağmen nükleer konudaki tehditkar davranışları, Ukrayna ve Gürcistan'daki bölgesel bütünlüğü ihlalleri, havada, karada ve siber alanda profesyonel olmayan davranışlarıyla Rusya'nın son dönemdeki eylemlerinin tümü, Rusya'nın, ilkeli uluslararası düzeni yıpratma amacı taşıdığını açıkça ispatladı."

Carter, İngiltere temasları kapsamında yarın başkent Londra'da yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) Barışı Koruma Savunma Bakanları Toplantısı'na katılacak.

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın temsil edeceği toplantıda, Işık'ın toplantı çerçevesinde ABD'li ve İngiliz mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.