Gıda fiyatlarındaki 'çılgın' artışın göldesinde Lübnan'da Ramazan

Gıda fiyatlarındaki 'çılgın' artışın göldesinde Lübnan'da Ramazan

Lübnan'da son 2 yıl içerisinde gıda fiyatlarının aşırı boyutlarda artması, halkı büyük bir krizle karşı karşıya bırakmış durumda.

Lübnan'da son 2 yıl içerisinde gıda fiyatlarının aşırı boyutlarda artması, halkı büyük bir krizle karşı karşıya bırakmış durumda.

Birçok aile, Ramazan ayında sahur ve iftar yapmak için gereken gıdayı dahi oldukça zor bir şekilde satın alabiliyor.

Beyrutlu Ümmü Ahmed, El Cezire'ye yaptığı açıklamada Ramazan ayında fiyatların daha da fazla arttığını, bir tabak salatanın fiyatının bile 6 katına çıktığını ifade etti.

Artan fiyatlar, yaşanan ekonomik kriz ve halkın alım gücünün düşmesiyle milyonlarca Lübnanlı için yemek yemek bile bir lüks halini almak üzere.

Fiyatların artış oranı ise görenleri hayrete düşürecek cinsten. El Cezire'nin haberinde, son 3 yılda fiyatların nasıl arttığı, market fişleri üzerinden aktarılıyor.

Örneklerle Lübnan lirasındaki değer kaybı

Buna göre 2019 yılı Mart ayında yaklaşık 10 bin Lübnan lirasına satın alınabilecek olan şeyler şu şekilde: 1 litre süt, 1 kilogram domates, 1 kilogram portakal, 1 kilogram elma, 1 kilogram salatalık, 1 kilogram pirinç, 1 kilogram tavuk.

2020 yılının Mart ayında aynı parayla alınabilecek olan şeyler 1 litre süt, 1 kilogram domates ve 1 kilogram portakal.

2021 yılı Mart ayında, 10 bin Lübnan lirasına sadece bir litre süt satın alınabiliyor.

Lübnan'da ekonomik kriz

Lübnan'da son yıllarda yaşanan ekonomik kriz, siyasi istikrarsızlığın da etkisiyle günden güne derinleşiyor.

Yıllardır devam eden kriz, 2019 yılının ardından şiddetini artırmıştı. Büyük sorunlarla boğuşan ekonomi, geçtiğimiz yaz Beyrut'ta yaşanan patlamayla daha da sarsılmıştı.

Halk, bozulan ekonomik durumdan ve siyasilerin gidişata yeterli şekilde müdahale edemiyor oluşundan şikayetçi. Protesto gösterileri de yer yer devam ediyor.

Siyasi istikrarsızlığın sürdüğü Lübnan'da krizin kısa süre içerisinde çözülmesi ise beklenmiyor.

Kaynak: Mepa News, Al Jazeera

tg-003.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.