1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Göçmen karşıtı parti Endülüs Parlamentosu'nda
Göçmen karşıtı parti Endülüs Parlamentosu'nda

Göçmen karşıtı parti Endülüs Parlamentosu'nda

İspanya'nın Endülüs özerk bölgesinde yapılan seçimlerde yabancı düşmanı söylemleriyle dikkat çeken sağ popülist partiler parlamentoya girdi.

Deutsche Welle
A+A-

Sağ popülist İspanyol partisi Vox, ilk kez bir özerk siyasi bölge parlamentosunda temsil edilme hakkını kazandı.

Göç karşıtı parti, Pazar günkü seçimde 109 üyeli Endülüs Parlamentosu'nda 12 sandalye kazandı. Endülüs on yıllardır Sosyal Demokrat Parti'nin kalesi sayılmaktaydı.

İspanya'nın nüfusu en kalabalık bölgesi olan Endülüs'teki seçim Sosyalist Başbakan Sanchez için test niteliği taşımaktaydı. İşsizlik, yolsuzluk ve göç seçim kampanyasının öncelikli konularını oluşturdu. İspanya şimdiye kadar sağ popülistlerin bir parlamentoda temsil edilmedikleri sayılı Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktaydı.

Fransa'dan kutlama mesajı

Seçimden önce, 2013 yılında kurulan ve kaçak göç ile Katalonya'nın bağımsızlığına karşı çıkan Vox partisinin en fazla 5 milletvekilliği kazanacağı tahmin edilmekteydi.

Parti Genel Başkanı Santiago Abascal resmi sonuçların açıklanmasının ardından "zafer kazandıklarını" ve "Endülüs'teki 36 yıllık Sosyalist yönetimden kurtulduklarını" söyledi. Fransız sağ popülistlerinin lideri Marine Le Pen Twitter hesabından "dostları Vox'un başarısını" kutladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler