1. ANALİZ

  2. Göçmenler ABD’de ne kadar etkili?
Göçmenler ABD’de ne kadar etkili?

Göçmenler ABD’de ne kadar etkili?

Amerika’da giderek sayıları artan Latin kökenliler siyaset alanında da giderek belirleyici olan demografik bir gurup olarak öne çıkıyor.

A+A-

Amerika’da giderek sayıları artan Latin kökenliler siyaset alanında da giderek belirleyici olan demografik bir gurup olarak öne çıkıyor. Orta Amerika ülkelerinden gelen kaçak işçiler Virginia, Herndon’daki süpermarketin önünde toplanıp iş bekliyor.

Bu işçilerin sayısı 2006’dan beri azalmış. O dönemde, ilçe yönetiminin kamu fonlarıyla kurduğu bir merkez arıcılığıyla sokaktan günlük işçi toplamaya başlaması, halkın yasa dışı göçmenlere duyduğu öfkeyi doruğa çıkarmıştr. Minutemen adlı göçmen karşıtı yerel bir grup, yasa dışı göçmenleri federal yetkililere ihbar etmişti. Merkez 2007’de kapatıldı.

Ancak zamanla, başta Latin kökenliler olmak üzere, azınlık seçmenlerin sayısı çoğaldı. Herndon’ın da dahil olduğu Fairfax Demokrat Parti İlçe Başkanı Cesar del Aguila’ya göre göçmen karşıtlığı azalıyor. Cesar del Aguila,  “Beş yıl öncesiyle kıyasladığımızda, belediye meclisindeki üyeler çeşitliliğin korkutucu değil iyi bir şey olduğunu anladığını görüyoruz” diyor. Aguila,’ya göre artık Herndon, genel seçimlerde Demokratların güçlü bir kalesi olarak görülüyor. Herndon’ın Virginia eyaleti milletvekili Cumhuriyetçi Tom Rust da Latin kökenli seçmenin destegini istiyor. Rust, Amerika’ya çocukken gelen kaçak göçmenlerin eyalet gitmesine izin veren bir yasa tasarısı önermiş. Rust,  “Virginia’da büyük bir göçmen nufus yaşıyor. İyi insanlar ve çok çalışıyorlar. Anne-Babalarının ülkeye yasa dışı gelmiş olması çocukların hatası değil” diyor. Yasa tasarısı, Cumhuriyetci Partililer’den yeterli destek görmediği için rededilmiş. Ayrıca, kaçak işçileri yasallaştırmaya öngören tasarının yasa dışı göçü teşvik etmesinden de kaygı duyulmuş. Centerville Virginia’da, 2011’de kamu yardımı almayan bir günlük işçi merkezi açılmış. Merkezdeki işçilerin çoğu Amerika’ya yalnız gelmiş. El Salvadorlu Cesar Colinders göçmen yasası geçerse. Ailesini de getirmeyi düşünüyor. “Eğer bir gün bu yasa gerçeğe dönüşür ve oturma izni yada vatandaşlık alabilirsek, o zaman ailelerimizi de getirip bu ülkede yaşayabiliriz.”

Rust ve Herndon Belediye Başkanı, Amerika’nın Sesi’ne bu konuda açıklama yapmayı reddetti. Del Aguila yasa dışı göçün yerel değil ulusal bir sorun olduğunu söylüyor: “Belediye meclisinin proğramı, toprak kullanımı ve bütçe gibi konuları içerir. Kaçak göçmen gibi konularla ilgilenmez.” Kongre’deki her iki parti içinde de göçmenlik reformuna destek artıyor.

Ancak yasanın milyonlarca kayıtsız işçiyi yasallaştıracak olmasının, halk arasında yeniden bölünmeye yol açmasından kaygı duyuluyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler