Google attığınız her adımı takip ediyor

Google attığınız her adımı takip ediyor

Google'da, YouTube'da yaptığınız tüm aramalar, izlediğiniz tüm videolar, Google'ın veri arşivinde depolanıyor.

Arama motoru devi olarak bildiğimiz Google, aslında attığınız her adımı takip ediyor. Üstelik bunu sizin bile haberiniz olmadan yapıyor. Bunun için sadece Google hesabınızla giriş yapmış olmanız yeterli.

Bildiğimiz üzere Google'ın bünyesinde YouTube, Google Maps, Gmail gibi yan uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalara Google kimliğinizle giriş yaptığınız zaman, tamamen Google'a teslim olmuş oluyorsunuz. Örneğin YouTube'da nerede, ne zaman ve ne arattığınız Google sistemine kaydediliyor. Üstelik bu aramayı akıllı telefondan mı yoksa bilgisayardan mı yaptığınızı bile ayırt ediliyor.

Yukarıdaki adımları takip ettiğiniz zaman Google > Hesabım > Google etkinliğinizi yönetin, burada bu zamana kadar ne yaptığınızı görebiliyorsunuz. Google'da, YouTube'da yaptığınız aramalar, izlediğiniz videoların hepsinin kayıt altına alındığını göreceksiniz.

Yeni Şafak'ın haberine göre; ayrıca etkinlik kontrollerine girdiğinizde, seyahat ettiğiniz yerleri bile görebilirisiniz. Konum özelliği açık olduğu sürece dünya çapında gittiğiniz tüm yerler sisteme kaydediliyor ve Google Maps üzerinden görüntülenebiliyor. Üstelik Google bunu size rota olarak veriyor.

Diğer taraftan bu takip özelliğini kapatmak da sizin inisiyatifinizde. Yine etkinlik kontrolleri bölümünden, Web ve Uygulama Etkinliği, Konum Geçmişi, Cihaz Bilgileri, Google Voice ve Ses Etkinliği, YouTube arama geçmişi ve YouTube izleme geçmişindeki onayı kaldırabiliyorsunuz. Böylece yaptığınız işlemler Google'ın veri arşivinde depolanmıyor.

Google, diğer firmaların yaptığı gibi bunu gizli yöntemlerle yapıyor. Okudum ve anladım bölümündeki kutucuğu işaretlediğinizde aslında bilmeden bu gibi uygulamalara izin vermiş oluyorsunuz. Bu nedenle bu formları okumakta her zaman için fayda var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.