1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Gülen ABD'li Siyasetçilere Sponsorluk Yapıyor
Gülen ABD'li Siyasetçilere Sponsorluk Yapıyor

Gülen ABD'li Siyasetçilere Sponsorluk Yapıyor

Gülen cemaatine bağlı kuruluşların ABD'de kongre üyelerinin de 289 seyahatinin sponsorluğunu yaptığı belirtiliyor.

A+A-

ABD Adalet Bakanlığı'ndaki bir ekip Fethullah Gülen'le ilgili 85 koliyi bulan belgeyi inceliyor. İddiaya göre Gülen cemaati, ABD Kongresi üyelerinin 289 seyahatine sponsorluk yaptı.

Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD'den Fetullah Gülen’in iadesini istemesi Washington Post gazetesi tarafından geniş ve ayrıntılı bir habere konu edildi.

ABD Adalet Bakanlığı’ndaki bir ekibin Türkiye'den gönderilen ve Gülen ile ilgili kanıtları içeren 85 kutu belgeyi incelediğini belirten gazete, Gülen hareketinin ABD’deki siyasi kampanyalara on binlerce dolar hibe ettiğini, Kongre üyelerinin de 289 seyahatinin sponsorluğunu yaptığını yazdı. Gazete, “77 yaşında, sağlığı kırılgan, Pensilvanya’da yaşıyor. Türkiye de bir darbenin beyni olduğunu söylüyor” başlıklı haberinde, Gülen’in 200’den fazla kişinin ölümüne ve ABD’nin başlıca bir müttefiki ile kaosa yol açan kanlı 15 Temmuz darbe girişimini organize etmekle suçlandığına dikkat çekti.

Gülencilerin 150’yi aşkın ülkeye nasıl yayıldığı üzerinde duran gazete, Türk yetkililerinin “ABD’yi Gülen’i barındırmakla suçlarken ABD’nin başarısız darbeye karıştığını söylediklerini” belirtti. Washington Post, Ankara’nın Gülen’in iadesini “hem hukuki olarak hem de sadakat ve saygının bir ifadesi” olarak talep ettiğini bildirdi.

BAĞIŞ PARALARININ NASIL KAZANILDIĞI BELİRSİZ

Washington Post ayrıca, kongre seyahatlerini destekleyen bazı Gülenci grupların kendilerini "kar amacı gütmeyen hayır kurumu" olarak tanıtmalarına rağmen, maliyede bu şekilde kayıtlı olmadıklarını da belirtiyor. Washington Post, bu faaliyetler nedeniyle, Gülen'le ilişkili çok sayıda kuruluş hakkında şu ana kadar sonuç vermeyen çok sayıda soruşturma olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

Yapılması zorunlu bildirimlerde bağışçıların çoğunun adı bile yok. Bağış paralarının nasıl kazanıldığı ve bağışların kimin talimatıyla yapıldığına ilişkin belirsizlikler var. Çeşitli Gülenci teşkilatların nasıl yönetildiği konusunda şeffaflık olamaması şüphelere neden oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.