1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gülen: Erdoğan'ın Politikaları ABD Değerlerine Aykırı
Gülen: Erdoğan'ın Politikaları ABD Değerlerine Aykırı

Gülen: Erdoğan'ın Politikaları ABD Değerlerine Aykırı

Fethullah Gülen ABD'de yayımlanan Politico dergisine verdiği mülakatta, "Hiçbir şey için pişman değilim" dedi.

A+A-

Fethullah Gülen ABD'de yayımlanan Politico dergisinin sorularını yanıtladı. Nahal Toosi'nin sorularını yazılı olarak yanıtlayan Gülen söyleşisinin başlığı, “Hiçbirşey için pişman değilim."

Politico muhabirinin “Hareketinizin siyasi olmadığını söylüyorsunuz ama bazı kaynaklar Hizmet hareketinin karanlık bir yüzü olduğunu, bazı bireylerin nihai olarak yönetimi almak üzere hükümete girdiğini söylüyor. Bu doğru mu?” sorusuna, “Benim öğretim her zaman hukuka uygun olmuştur. Benim çalışmalarımı takip eden biri yasadışı ya da ahlaka aykırı davrandıysa bu benim öğretilerime ihanet demektir ve ben bu kişilerin soruşturulmasını tümüyle desteklerim” yanıtını verdi.

"Erdoğan'la yakın olmadık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la iddia edildiği gibi geçmişte yakın olmadıklarını söyleyen Gülen, iki ya da üç kez görüştüklerini, bu görüşmelerin de her seferinde seçimler öncesinde gerçekleştiğini belirtti. Gülen, "Partisi seçimlere girdiğinde ben buradaydım oy kullanmam söz konusu değil. Fakat Hizmet'e sempati duyanlar kendisinin partisini oylarıyla ve medya aracılığıyla desteklediler" dedi.

Gülen AKP'yi demokratik reformları hayata geçireceği, insan haklarını güçlendireceği, Türkiye'nin AB üyeliğinde ilerleme sağlayacağı, kamuda yolsuzluğu sona erdireceği ve siyasi kimliklere göre yapılan ayrımcılığı sona erdireceği gibi vaatlerde bulunduğu için desteklediklerini savundu. Gülen söyleşide AKP'nin sivil anayasa sözü verdiğini söyleyerek, bunun önce başkanlık sistemi şartına bağlandığını, ardından ise unutulduğunu kaydetti.

Gülen cemaatinin Türkiye'de kamu kurumlarında kadrolaştığı yönündeki bir soru üzerine, devlet kurumlarında çalışmanın bütün Türk vatandaşları için anayasal bir hak olduğunu belirtti. Gülen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gülen cemaatini bütün kurumlardan silme konusunda kararlı göründüğünü kaydetti ve bu durumu 'cadı avı'na benzetti. Gülen dünya genelinde siyasi liderlerin bunu durdurmak için harekete geçmemesi halinde, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı durduracak bir iç dinamik olmadığını kaydetti. Gülen "Hizmet'e destek verenlerin şimdiye kadar barışçıl protestolarla kendilerini savunduğunu" belirterek, bu insanların kendilerini savunma haklarının elinden alındığını, avukatların gözaltına alınarak tutuklandığını söyledi.


"Erdoğan 'sultanlık' istiyor"


Gülen cemaate destek verenlerin, baskılar nedeniyle ülkeyi terk edip yurtdışında iş aramaya yöneldiğini söyledi.Gülen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yollarının başkanlık rejimine karşı çıkışta bulunduğu için ayrıldığını savundu. Başkanlık konusunda ABD ya da Fransa örneklerini veren Gülen bu ülkelerde başkanı denetleyen bir mekanizmanın bulunduğunu söyledi ve 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerisinin padişah/sultanlık rejimine yakın' olduğunu savundu. Gülen, böyle bir başkanlık sistemini vicdanı rahat olmayacağı için destek vermediğini ifade etti. Fethullah Gülen, "Şayet bu taleplere biat etseydik, şu an Türk hükümetiyle aramız iyi olurdu. Ancak reddettik" dedi. Gülen bunun sonucu olarak da baskıya maruz kaldıklarını, gazaba uğradıklarını söyledi.

"ABD iade ederse biletimi alır giderim"

Fethullah Gülen, ABD’nin kendisini Türkiye’ye iade etmesini olası görmediğini belirterek “ABD yönetimi hukuk düzeni ve özgürlüklere saygı konusunda uzun bir tarihe sahip. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki katı tutumu yüzünden bundan vazgeçeceklerini sanmıyorum. Ama aksi bir durumda zaten kendi biletimi alarak gözümü kırpmadan kendim gideceğimi daha önce söylemiştim” dedi.

"Erdoğan'ın politikaları ABD değerlerine aykırı"

Gülen, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da Başkan Obama ile görüşme olanağınız olsa, onlara ne söylemek isterdiniz?" şeklindeki soru üzerine 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisiyle konuşmaya tenezzül edeceğini sanmadığını' söyledi. Gülen geçmişte Erdoğan'a Kürt vatandaşların sorunları ya da hükümetin ayrımcılık uygulamaları konusunda mektuplar yazdığını ancak yazdığı bu mektupların dikkate alınmadığını söyledi. Gülen Obama'ya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın izlediği politikaların ABD ve NATO'nun değerlerine aykırı olduğunu, Türkiye-ABD ilişkilerinin her iki ülke için de önemli olduğunu söylemek istediğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.