1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Gülen Hareketini Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz"
"Gülen Hareketini Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz"

"Gülen Hareketini Terör Örgütü Olarak Görmüyoruz"

PKK'nın Suriye kolu için, 'Terör örgütü olarak görmüyoruz' şeklinde tavır takınan ABD bu defa Fethullah Gülen için aynı açıklamayı yaptı.

A+A-

ABD Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Kirby, ülkesinin Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediklerini söyledi.

Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin "Türkiye resmi olarak Gülen hareketini terör örgütü ilan etti. Bu topluluğun lideri burada, ABD'de yaşıyor. Bu harekete karşı ABD'nin duruşu nedir, destekliyor musunuz? Terör örgütü olarak görüyor musunuz?" sorusuna verdiği cevapta, ABD'nin Gülen hareketini terör örgütü olarak görmediğini belirtti. 

Kirby, "Gülen hareketi, yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Bu konudaki haberleri gördük, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, bu kararı alan Türk hükümetine sormanız gerek" diye konuştu.

Kirby, "Türkiye'nin sizi bir değil, iki terör örgütüne destek vermekle suçlamasından endişe duyuyor musunuz?" sorusuna "Türkiye'nin bu konuda nasıl tavır takınacağı Türk yetkililere kalmış. Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz" karşılığını verdi.

Kirby, "Fethullah Gülen için resmi bir iade talebi oldu mu sorusuna verdiği cevapta ise "Bildiğiniz gibi biz iade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız, bunu yapmayız" diye konuştu.

ABD'nin PYD ile ilgili açıklamalarından sonra Türkiye'den 'çifte standart' eleştirileri yöneltilmişti. ABD'nin Gülen ve 'Paralel Yapı' ile ilgili de aynı tavrı alnması sonucu hangi Türkiye'nin ne tür adımlar atacağı merak konusu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.