1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Gündem Afganistan: Erdoğan İtalya Başbakanı ile görüştü
Gündem Afganistan: Erdoğan İtalya Başbakanı ile görüştü

Gündem Afganistan: Erdoğan İtalya Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Mario Draghi arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Mario Draghi arasındaki telefon görüşmesinde, Afganistan, G20, Libya ve Türkiye-İtalya ilişkileri ele alındı.

Draghi'nin ofisinden yapılan açıklamada, ikilinin kapsamlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Açıklamada, "Verimli ve dostane görüş alışverişinde, Afgan krizindeki en son gelişmeler ile bölgesel etkilerine ve uluslararası toplumun, G20 de dahil olmak üzere farklı mecralarda olası hareket tarzlarını ele almaya odaklanıldı." ifadeleri kullanıldı.

Draghi, Erdoğan'ı G20'ye davet etti

Görüşmede ayrıca Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, dönem başkanlığını İtalya'nın yaptığı G-20'nin Roma'da gerçekleştirilecek Liderler Zirvesi'ne davet ettiği aktarıldı.

Zirve 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Görüşme Draghi'nin talebiyle gerçekleşti

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre de Draghi'nin talebiyle gerçekleşen görüşmede, Erdoğan 'NATO müttefiki İtalya'dan, Türkiye'nin ilişkilere atfettiği öneme mütenasip karşılık görmeyi beklediklerini' ifade etti.

Görüşmede, 2021 yılının 7 ayındaki ikili ticaret hacminin 13 milyar dolara yaklaşarak, salgın öncesindeki seviyesini geçtiğini belirten Erdoğan, bu ivmeyi hızlandırdıkları takdirde 30 milyar dolarlık hedefi kolayca yakalayabileceklerini dile getirdi.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.