Güney Afrika eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma tutuklandı

Güney Afrika eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma tutuklandı

Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı mahkemeye saygısızlık etmekten tutuklandı.

Güney Afrika'nın 2009-2018 dönemi cumhurbaşkanı Jacob Zuma (1942-) tutuklandı. Böylece ilk kez Güney Afrika'da bir eski cumhurbaşkanı tutuklanmış oldu.

Jacob Zuma, cumhurbaşkanlığı döneminde büyük çapta yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla yargılanıyordu. Fakat Zuma bu suçlamadan değil başka bir suçlamadan hapse girdi.

"Mahkemeye saygısızlık"

Yolsuzluk yargılaması duruşmalarına çağırıldığı halde katılmayan Jacob Zuma "mahkemeye saygısızlık" suçlamasından 15 ay hapse mahkum edildi.

Bu karar sonrasında önce direnip sonra teslim olan Jacob Zuma hapsedildi. Yolsuzluk davaları süren 79 yaşındaki eski cumhurbaşkanının bu suçlamalardan da yeni ve daha ağır hapis cezalarına çarptırılması bekleniyor.

Hakkında bir af kararı çıkmaması durumunda yaşı ilerlemiş olan Jacob Zuma'nın hapiste hayatını kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.

"Eski rejim benden intikam alıyor"

Jacob Zuma, Güney Afrika'daki ayrımcı ve beyaz azınlıkçı 'Apartheid' rejiminin 1994'te yıkılmasının ardından kurulan yeni rejimin dördüncü cumhurbaşkanıydı. Jacob Zuma hakkındaki yolsuzluk yargılamaları için "Eski Apartheid rejimi benden intikam alıyor" demişti.

twtbanner-001.jpg

 
 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.