1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa etti
Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa etti

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa etti

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa ettiğini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia istifa ettiğini açıkladı.

Gakharia, basın mensuplarına yaptığı açıklamada istifa nedeninin, ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi Başkanı Nika Melia'ya yönelik tutuklama kararı konusunda yaşanan görüş ayrılıkları olduğunu ifade etti.

Bu kararı eleştiren Gakharia, kararın ülkedeki siyasi gerilimi artıracağını düşündüğünü söyledi. Gakharia'nın istifa kararının ardından, muhalif lider Melia'ya yönelik tutuklama kararı ertelendi.

İstifa sonrası iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin, yeni başbakan adayını bir hafta içinde cumhurbaşkanına sunması gerekiyor.

Ülkede 2019 yılının Haziran ayında, 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi'nin oturumunda, Rusya heyetindeki Rus Komünist Partisi üyesi ve Rusya Devlet Duması milletvekili Sergei Gavrilov, parlamento başkanının koltuğuna oturmuştu. Bu duruma karşı protestolar patlak vermiş, Melia da protestoları kışkırtmakla suçlanmıştı.

Parlamentoda geçtiğimiz gün yapılan oturumda da Melia'nın milletvekilliğini düşürülmesine karar verilmişti.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.