1. HABERLER

  2. LİBYA

  3. Hafter güçleri: Jamaika bandıralı Türk yük gemisini alıkoyduk
Hafter güçleri: Jamaika bandıralı Türk yük gemisini alıkoyduk

Hafter güçleri: Jamaika bandıralı Türk yük gemisini alıkoyduk

Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçler, Jamaika bandıları bir Türk yük gemisini alıkoyduklarını iddia etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçler, Jamaika bandıları bir Türk yük gemisini alıkoyduklarını iddia etti.

Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) adlı oluşumun sözcüsü Ahmed el Mismari, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Misrata limanına giden "Mabrouka" isimli geminin durdurulduğunu belirtti.

Mismari, geminin 9'u Türk vatandaşı 17 kişilik mürettabatının bulunduğunu ve kargosunun henüz aranmadığını dile getirdi.

Mismari, Derne yakınlarında durdurulan geminin Ras el Hilal limanına çekildiğini ifade etti. AA'nın haberine göre Mismari geminin ilaç yüklü olduğunu ancak yasak ilan edilen bölgeye girdiği için durdurulduğunu belirtti. Öte yandan, isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkilinin Reuters'a yaptığı açıklamaya göre gemi Mısır'dan Libya'ya ilaç taşıyordu.

Söz konusu kaynak geminin kısa süre içerisinde serbest bırakılacağını, gemideki ilaçlara acil ihtiyaç duyan hastalar olduğunu ifade etti.

Son dönemde Libya'da siyasi süreci engelleyebileceğinden endişe edilen gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Hafter güçleri ülkenin güneybatı kesimindeki Sabha ve Ubari'de Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birliklerine saldırı düzenlemişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.