"Halep Kuşatması Kırıldı"

"Halep Kuşatması Kırıldı"

Suriyeli muhalifler, 1 hafta süren çatışmalar sonucunda rejimin Halep'e uyguladığı kuşatmayı kırmayı başardıklarını açıkladı.

Suriye Ulusal Koalisyonu, 1 hafta süren şiddetli çatışmaların ardından, muhalif güçlerin rejimin Halep'e uyguladığı kuşatmayı kırdığını duyurdu. Ahrar üş Şam da Twitter'da paylaştığı mesajda şehrin güneybatısındaki Ramussa bölgesinin muhaliflerin eline geçtiğini ve bu sayede "Halep'e yolun açıldığını" belirtti. 

Nusra Cephesi'nin El Kaide ile bağını koparmasından sonra Şam'ın Fethi Cephesi ismini alan grup da Halep merkezindeki muhalif savaşçıların, merkezin dışındakilerle buluşmayı başardığını duyurdu. Grup, "Kuşatmayı tam anlamıyla kırmak için kalan son mevzilerin kontrolünü ele geçirme konusunda çabalarımız sürüyor" açıklamasını da yaptı. 

Rejim ve müttefikleri 17 Temmuz'da muhaliflerin ikmâl için kullandığı son yolu da ele geçirerek kuşatma uygulamaya başlamış, kuşatılan bölgelerdeki yaklaşık 250 bin kişinin temel ihtiyaçlara erişimi tehlikeye girmişti. 


Bölgede son durumu gösteren harita [Yeşil: Muhalifler, Kırmızı: Rejim]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.