Halep'te kuşatma daralıyor

Halep'te kuşatma daralıyor

Suriye'de Halep kent merkezinin doğusunda rejim, Rusya ve Şii milisler, iç savaşın en şiddetli saldırılarını düzenliyor.

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin Halep'in doğusuna düzenlediği saldırılarda ölen sivil sayısı 758'e çıkarken, muhalifler 15 Kasım'dan bu yana 45 kilometrekarelik bölgenin yüzde 45'inden çekilmek zorunda kaldı. 

Rejim ordusu, Rusya ve İran destekli Şii milisler, son 19 gündür Halep'in doğusunda muhalif güçlerin kontrolündeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor.

Rejim ve destekçilerinin saldırıları, 2011 sonlarında çatışmaların başladığı iç savaşın en şiddetli düzeyine ulaşmış durumda.

Kent merkezinin doğusundaki yüzbinlerce sivil, 25 kilometrekareye sıkışırken, binlerce sivil daha güvenli noktalara sığınmak için hareket halinde.

Sivil savunma ekipleri verilerinden derlenen bilgiye göre, doğu Halep'teki yaklaşık 300 bin kişinin 35 bini, çatışmalar sırasında hareket edemediği için, rejim ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin ele geçirdiği bölgelerde kaldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.