Hamas'tan 'Mavi Marmara' açıklaması

Hamas'tan 'Mavi Marmara' açıklaması

Hamas tarafından yapılan açıklamada İsrail'in Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısından 'savaş suçu' olarak bahsedildi.

Hamas tarafından yapılan açıklamada İsrail'in 2010 yılında Mavi Marmara gemisine yönelik saldırısından 'savaş suçu' olarak bahsedildi.

Hamas'ın sözcülerinden Hazım Kasım tarafından, saldırının 11. yılı nedeniyle yapılan açıklamada, "İşgal güçlerinin Mavi Marmara yolcularına karşı işlediği katliam tam olarak bir savaş suçudur" ifadeleri kullanıldı.

Kasım ayrıca, "Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail saldırısı, Türk halkının nezdinde Filistin davasının derinliğini ve İsrail'in suçlarına karşı duyulan öfkeyi göstermiştir" dedi.

Mavi Marmara süreci

2010 Mayıs ayında 6 uluslararası sivil toplum örgütü (İHH İnsani Yardım Vakfı, Free Gaza Movement, European Campaign to End the Siege on Gaza, Ship to Gaza Greece, Ship to Gaza Sweden ve The International Committee to Lift the Siege on Gaza) toplanan bağışlarla temin edilen 6 bin tonluk insani yardımı Gazze’ye ulaştırmak için bir yardım filosu oluşturdu. Filo insani yardımla birlikte 750 aktivisti de taşıyordu.

Almanya, Kuveyt, İsrail, İrlanda, İsveç, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fas, Yemen, Mısır ve Cezayir gibi 36 ülkeden gelen aktivistler arasında 15’den fazla milletvekili, 60’ın üzerinde uluslararası basın mensubu, sanatçılar ve Nobel Barış Ödüllü aktivistler de yer alıyordu.

Gemiye baskın düzenlendi

31.05.2010 günü İsrail askerlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Bu saldırı esnasında ve devam eden süreçte 10 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetti, 56’sı ağır yaralandı.

Hayatını kaybeden isimler şu şekildeydi: İbrahim Bilgen, Çetin Topçuoğlu, Cengiz Songür, Fahri Yaldız, Cengiz Akyüz, Cevdet Kılıçlar, Ali Haydar Bengi, Necdet Yıldırım, Uğur Süleyman Söylemez, Furkan Doğan.

Filo katılımcıları hiç bir yasal dayanak olmaksızın hapsedildi, yaralılara kelepçe takıldı, bazı yaralılar günlerce hücrelerde alıkonuldu ve kendilerine işkence ve kötü muamelede bulunuldu. Filo katılımcılarının tamamı kötü muameleye maruz bırakıldı, hapsedildi, şahsi eşyalarına el konuldu ve gemilere çeşitli maddi zararlar verilerek birçok haksız uygulama yapıldı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.