1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Haşdi Şabi'nin Musul'dan sonraki hedefi Suriye"
"Haşdi Şabi'nin Musul'dan sonraki hedefi Suriye"

"Haşdi Şabi'nin Musul'dan sonraki hedefi Suriye"

İngiliz The Times, 'Haşdi Şabi, Musul’dan sonra Esed'a yardım etmek için Suriye’ye geçecek' diye yazdı.

A+A-

İngiliz The Times gazetesi, Irak'ta Musul operasyonuna katılan Şii Haşdi Şabi milislerinin kentin kurtarılmasının ardından Suriye'ye geçeceğini iddia etti. Milislerin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed'e ülkenin kontrolünü geri almak konusunda yardım edeceği kaydedildi.

Ajanslarda yer alan habere göre; İran tarafından desteklenen Haşdi Şabi'nin, IŞİD'in ‘kalesi' Musul'un batısında başarıyla ilerlediğini aktaran The Times, “Suriye sınırına birkaç saat uzaklıktaki Telafer'deki hava üssünü ele geçirdiler” diye yazdı.

‘ESED'DEN ŞAHSEN DAVET ALDILAR'

IŞİD'i ikmal yollarından yoksun bırakmaya çalışan Haşdi Şabi'nin birçok liderinin bir sonraki temel hedefin Suriye rejimine destek vermek olduğunu açıkladığını kaydeden ve Bedir örgütü komutanı Hadi el-Amiri'nin şahsen rejim lideri Esed'den davet aldığını belirten The Times haberinde şu ifadelere yer verildi:

 “Tahran'a bağlı milis güçlerin yükselişi, Ortadoğu'daki çatışmaların önemli bir sonucu. İran'a göre hareketin görevi, Şii mabetleri cihatçıların saldırılarından korumak. Ama Sünni Araplar, bu örgütlerin bölgenin Şii halkı arasında İran etkisini yaymakta kullanıldığını savunuyor. Diğer yandan İsrail, eski düşmanı Hizbullah'a silah sevkiyatını kolaylaştırmak için İran'ın Şii güçleri kullandığından şüpheleniyor.”

‘IRAKLI SAVAŞÇILAR DAHA BÜYÜK TALEP GÖRECEK'

Pakistan ve Afganistan'dan Şii birliklerin, Suriye'de Hizbullah'la omuz omuza savaştığı hatırlatılan yazıda, “Maryland Üniversitesi analiz uzmanı Philip Smith'in görüşüne göre, Iraklı savaşçılar savaş alanında daha büyük talep görecek” dendi. Smith'in, “Onlar, Pakistan ve Afganları yem olarak kullanıyor ama Iraklıların deneyimi var. Üstelik Hizbullah ile birleşirlerse iletişimde hiçbir sorun yaşamayacaklar” dediği aktarıldı. The Times'a göre Haşdi Şabi, Halep ve diğer cephelerde, IŞİD çatısı altında olmayan isyancılara karşı savaşan hükümet ordusunu güçlendirecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.