1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hazine Bakanı Elvan: Yüksek döviz kurunu hedeflediğimiz doğru değil
Hazine Bakanı Elvan: Yüksek döviz kurunu hedeflediğimiz doğru değil

Hazine Bakanı Elvan: Yüksek döviz kurunu hedeflediğimiz doğru değil

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada "Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. " dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada "Döviz kuruna ilişkin son dönemde yapılan, hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir." dedi:

"2021 yıllını geçmiş dönem eğilimlerinin aksine yüksek büyüme ve düşük cari açık ile kapatacağız. Cari işlemler dengesini orta ve uzun vadede kalıcı olarak iyileştirme çabası içindeyiz. Bütçe harcamalarındaki zaruri artışa ve vazgeçtiğimiz vergi gelirlerine rağmen, mali disiplindeki kararlı duruşumuzu koruduk. 2021 yılı bütçemizde yüzde 4,3’lük bir bütçe açıkla öngörmüştük. Bu yılı yüzde 3,5’in altında bir bütçe açığıyla kapatacağız.

"2021 yılında büyümenin dengeli bir görünüm ile yüzde 9’un üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Büyümenin en az yüzde 65’i yatırımlar ve net dış taleple desteklenecek."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler