1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. HDP'li vekil Irak-Suriye tezkeresine 'evet' oyu verdi
HDP'li vekil Irak-Suriye tezkeresine 'evet' oyu verdi

HDP'li vekil Irak-Suriye tezkeresine 'evet' oyu verdi

HDP milletvekili Pervin Buldan hakkında 'red' oyu verilmesi çağrısı yaptığı Suriye-Irak tezkeresine yanlışlıkla 'evet' oyu verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

HDP'nin İstanbul milletvekili Pervin Buldan partisi HDP'nin 'red' oyu vereceğini açıkladığı, kendisinin de bizzat hakkında 'red' oyu verilmesi çağrısı yaptığı Suriye-Irak tezkeresine meclisteki oylama esnasında yanlışlıkla 'evet' oyu verdi.

Meclis kameralarındaki görüntülerde Pervin Buldan'ın tezkereye 'evet' oyu verdiği anda yanında oturan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın Buldan'ın eline müdahale etmesi dikkat çekti. Fakat Buldan'ın oyu 'evet' olarak sayıldı.

bul.jpg

Pervin Buldan kimdir?

1967 Hakkari doğumlu olan Buldan 1987'de kuzeni Savaş Buldan (1964-1994) ile evlendi. Susurluk raporlarına göre Savaş Buldan 1979'dan beri PKK bağlantılı olup PKK'ya çeşitli lojistik destekler sunmuş, ilerleyen yıllarda ise uyuşturucu ticaretiyle hem zenginleşmiş hem de PKK'ya mali destek sağlamıştı.

Savaş Buldan 2 Haziran 1994'te İstanbul'da kaçırıldı ve cesedi 4 Haziran 1994'te Bolu'da bulundu. Kocasının ölümünün ardından politikaya giren Pervin Buldan, PKK ile ilişkili olduğu belirtilen siyasi partileri tercih etti. 1999 ve 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. 

2007, 2011 seçimlerinde Iğdır, Haziran 2015, Kasım 2015 ve 2018 seçimlerinde ise İstanbul milletvekili olarak TBMM'de yer aldı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.