1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Hindistan Çin'in izinde: 2 milyon Müslüman toplama kampına konulacak
Hindistan Çin'in izinde: 2 milyon Müslüman toplama kampına konulacak

Hindistan Çin'in izinde: 2 milyon Müslüman toplama kampına konulacak

Hindistan hükümeti, iki milyondan fazla kişiye bilfiil vatandaşlıktan çıkarılabilecekleri söylenmesinin ardından kitlesel gözaltı merkezi inşa ediyor.

Independent Türkçe
A+A-

Hindistan hükümeti, iki milyondan fazla kişiye bilfiil vatandaşlıktan çıkarılabilecekleri söylenmesinin ardından kitlesel gözaltı merkezi inşa ediyor.

Assam’ın kuzey doğu eyaletinde yaklaşık 1,9 milyon kişi, Hindistan’ın son Ulusal Yurttaşlar Kaydı’nı (NRC) Ağustos’ta yayımlamasıyla vatandaşlıktan çıkarıldı.

Kayıttan silinenler vatandaş olduklarını kanıtlamak için temyiz başvurusunda bulunacak. BM ve diğer uluslararası insan hakları grupları pek çok kişinin yurtsuz kalabileceği konusunda endişelerini belirtti.

Vatandaşlık listesi Assam’daki yasadışı göçmenleri belirleme çabasının bir parçası.

Hindistan hükümeti göçmenlerin Bangladeş’teki Müslüman çoğunluktan geldiğini iddia etti.

Eleştiride bulunanlarsa kaydın onlarca yıldır eyalette yasal olarak yaşayan Müslümanların hayatını altüst edeceğini söyledi.

Kayda girmek için temyize başvuracak kişilerin, onlarca yıl öncesine uzanan doğum belgesi gibi bilgileri sağlamaları gerekiyor.

Öte yandan Hindistan’ın kırsal bölgelerinde tutulan tüm kayıtlar yetersiz. Bu yüzden kamp inşaatında çalışanlar dahil olmak üzere pek çok kişi, NRC’nin zorlu şartlarına takılmış durumda.

Reuters’a konuşan ve Goalpara köyünün yakınındaki bir alanda çalışan işçilerden Malati Hajong, “Doğum belgelerimiz yok” dedi.

Yerel medyanın haberlerine göre, Goalpara yapılması planlanan en az 10 gözaltı merkezinden biri.

Goalpara yaklaşık 7 futbol sahası boyutunda ve 3 bin kişiyi barındırmak için tasarlandı.

Yetkililer merkeze yüksek sınır duvarı ve güvenlik güçleri için izleme kulelerinin yanında okul ve hastane de yapmayı planlıyor.

Eleştiride bulunanlar Modi yönetimini NRC’yi Assam’ın geniş Müslüman topluluğunu hedef almak için kullanmakla suçluyor.

Fakat hükümet uygulamanın Hindistan’ın yüksek mahkemesinin kararıyla uyumlu olduğunu belirttiYüksek Mahkeme de NRC’nin çok uzun süre ertelendiğini ve tamamlanması için sıkı bir son tarih konduğunu söyledi.

Hükümet kaynakları listeden çıkarılanların haklarını koruduklarını ve 120 gün içinde yerel “Yabancı Mahkemeleri’ne” temyiz başvurusunda bulunabileceklerini söyledi. Sonuç alamazlarsa, dosyalarını Assam’ın bir üst mahkemesine ve nihayetinde Yüksek Mahkeme’ye götürebilirler.

Temyizin tüm basamaklarında başarısız olanlara ne olacağıysa henüz belli değil.

Geçen ay iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) yerel bölümü, pek çok Hindunun da listeden çıkarıldığının anlaşılmasının ardından endişelerini dile getirdi.

Yetkililer de hükümetin meşru vatandaşları korumak için yasa çıkarabileceğini söyledi.

Hükümet halihazırda komşu ülkelerden gelen Hindu, Sikh ve Budist göçmenlere vatandaşlık verecek yasayı getirme sürecinde.

Müslüman göçmenlerse yasaya dahil edilmiyor.

Ulusalcı ve sert Rashtriya Swayamsewak Sangh (RSS) grubu Hinduların da durumdan etkilenmesinin ardından gerçek yurttaşların listeye dahil edilmesi çağrısında bulundu. RSS ve BJP birbirine yakın hareket ediyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler